31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Kielce – jak szybko jeździ się po mieście? ‹‹ powrót do listy raportów
[27.05.2013]

Kielce – jak szybko jeździ się po mieście?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili badania dotyczące prędkości osiąganych przez kieleckich kierowców. Czy centrum miasta sprzyja zmotoryzowanym? To zależy od...punktu widzenia.

 

Zebrane dane wskazują, że średnia szybkość z jaką poruszają się pojazdy w ścisłym centrum miasta wynosi 34 km/h. – Taka prędkość pozwala na w miarę swobodne poruszanie się po mieście, jednak w porównaniu z innymi miastami podobnej wielkości, wcale nie należy do najwyższych – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu korkowo.pl – Proszę zwrócić uwagę, że np. w Gorzowie Wielkopolskim średnia prędkość w centrum wynosi 36 km/h, w Lublinie 37 km/h, a w Rzeszowie 35 km/h – wylicza Florkowska.

 

Dalej, czyli szybciej

Warto zwrócić uwagę, że prędkościomierze będą wskazywać wyższe wartości w miarę oddalania się od centrum Kielc. W odległości 2-5 km od serca miasta pojazdy poruszają się z szybkością 41 km/h. W obszarze oddalonym od centrum o 5-10 km, wartość ta rośnie do 54 km/h, a jeszcze dalej, już na obrzeżach miasta wynosi 57 km/h.

 

Średnia prędkość - Kielce

Odległość od centrum (w km)

Średnia prędkość obecnie

0-2

34 km/h

2-5

41 km/h

5-10

54 km/h

10-15

57 km/h

                                                                                                                       źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Kielc i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.