11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Kielce – miasto bez korków? ‹‹ powrót do listy raportów
[25.03.2014]

Kielce – miasto bez korków?

 

Znamy najnowsze wyniki badań dotyczące natężenia ruchu w Kielcach. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili dobowe pomiary prędkości osiąganej przez kierowców w centrum miasta. Czy kieleckie korki należą do szczególnie uciążliwych? Kiedy się pojawiają? A kiedy znikają? Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu.

 

Wyniki badań wskazują, że bez względu na porę dnia ulice Kielc są stosunkowo przejezdne. W ciągu dobry zarejestrowano dwa newralgiczne momenty: między godziną 8 a 10 rano oraz między 17-18 po południu. W tym czasie średnia prędkość pojazdów oscylowała wokół 38 km/h, przy czym najtrudniejsza sytuacja miała miejsce ok. 17 kiedy prędkościomierze wskazywały jedynie 35 km/h.

 

W pozostałych godzinach kierowcy poruszali się po mieście z prędkością ok. 42 km/h. Ci którzy liczą na szybszą jazdę powinni wyruszyć na drogi albo w nocy albo wczesnym rankiem. Dlaczego? Między godziną 1 w nocy a 6 rano średnia prędkość pojazdów wynosi ok. 50 km/h.

 

Jak wypadają Kielce na tle innych miast? Jeśli chodzi długość trwania i dotkliwość korków to całkiem dobrze. W Kielcach w czasie godzin szczytu prędkość pojazdów spada o 10%. Podobnie jest w Gliwicach oraz (co ciekawe) w Warszawie. Mieszkańcy innych miast nie mają już tak lekko: w Krakowie i Wrocławiu godziny szczytu zabierają kierowcom prawie 1/3 prędkości.

 

 

       Kielce – natężenie ruchu

poza szczytem

w godzinach szczytu

spadek

42 km/h

38 km/h

10 %

                                                                                               źródło: Korkowo.pl

 

 

        Inne miasta – natężenie ruchu

miasto

poza szczytem

w godzinach szczytu

różnica

Kraków

42 km/h

29 km/h

31%

Wrocław

39 km/h

28 km/h

28%

Łódź

46 km/h

40 km/h

13%

Gliwice

45 km/h

40 km/h

11%

Warszawa

43 km/h

39 km/h

10%

Kielce

42 km/h

38 km/h

10 %

                                                                                                         źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Kielcach między 23-24 marca 2014.