41970
online
Policja
224
Inspekcja
31
Wypadek
256
Informacja prasowa - Kierowcy i piesi – mandat dla każdego. Ale za co? ‹‹ powrót do listy raportów
[09.10.2013]

Kierowcy i piesimandat dla każdego. Ale za co?

 

Kierowcy narzekają na pieszych, którzy wbiegają na jezdnię. Piesi złorzeczą na kierowców, którzy ani myślą przepuścić ich na pasach. Wzajemne pretensje skłaniają do ryzykownych i złośliwych zachowań. To najlepsza droga do mandatu lub groźnego wypadku. Czego nie wolno pieszym a czego kierowcom? Kto płaci większe mandaty?

 

Łamanie przepisów zdarza się wszystkim uczestnikom ruchu, ale nawet małe, niepozorne przewinienie może mieć groźne skutki.Stłuczka dwóch samochodów oznacza zwykle uszkodzenie mienia, natomiast zderzenie pojazdu z człowiekiem może wiązać się z poważnymi obrażeniami ciała mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Nic dziwnegopieszego w przeciwieństwie do kierowcy nie chroni przecież powłoka pojazdu. Kierowcy i piesi na siebie niejako skazani i muszą nauczyć się koegzystować. No chyba, że wolą płacić kary.

 

10% dla pieszych

Pieszy na drodze jest z oczywistych względów słabszą stroną. Według danych Policji w 2012 roku piesi spowodowali 10% wypadków. Dla porównania, kierowcy odpowiadali za prawie 82%. Nie oznacza to jednak, że piesi bez skazy. Do jednych z najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń należy przebieganie przez jezdnię, które karane jest 50 złotowym mandatem. Warto zauważyć, ze znakomita większośćmandatów dla pieszychnie przekracza wysokości 50 zł. Taka kara czeka osoby, które nie korzystają z chodnika bądź pobocza lub np. zwalniają przechodząc przez jezdnię. 50 złoty kary zapłacą też osoby, który wejdę na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Jeśli pieszy wejdzie przed pojazd w miejscu innym niż zebra, to będzie musiał liczyć się z karą 100 zł.

 

Dwa kółka płacą więcej

Kierowców nie ucieszy pewnie fakt, że kary za ich przewinienia wyższe. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio za nim grozi mandatem opiewającym na sumę 200 złotych i 10 punktów karnych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu może zaowocować 350 złotową karą. Kierowcy powinni pamiętać też, aby umożliwić pieszym dostęp do pojazdów komunikacji publicznej np. dojście do przystanku, jeżeli nie posiada on wysepki. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi 300 mandatu. Jazda wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych może oznaczać karę 250 złotych. Kierowcy powinni pamiętać też, aby ustąpić pierwszeństwa osobie niepełnosprawnej, która przechodzi przez jezdnię. W przeciwnym razie dostaną 200 mandatu i 10 punktów karnych.

 

                                        Jaki mandat dla kogo?

 

Przewinienie pieszego

 

 

Przewinienie kierowcy

Przebieganie przez jezdnię – 50 zł

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 200 zł

Zwalnianie podczas przechodzenia przez jezdnię – 50 zł

Jazda wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych – 250 zł

Wejście bezpośrednio przed jadący pojazd - 100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu – 350 zł

                                                                             Oprac: Korkowo.pl

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl