96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Kierowcy – tracicie prawie 5 dni. Bydgoszcz ‹‹ powrót do listy raportów
[28.02.2013]

Kierowcy – tracicie prawie 5 dni. Bydgoszcz

 

Dojazdy do pracy a potem z powrotem do domu nierzadko stają się przyczyną frustracji zmotoryzowanych. Przebijanie się przez zatłoczone ulice podnosi nie tylko ciśnienie, ale także wielkość wydatków związanych z eksploatacją pojazdów. Do tego wszystkiego należy doliczyć czas spędzony za kółkiem. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ile godzin w skali roku spędzają w samochodach bydgoscy kierowcy.

 

Dla potrzeb badania przyjęto założenie, że zmotoryzowany przemieszcza się po ulicach położonych w centrum Bydgoszczy dwukrotnie w ciągu dnia, w trakcie trwania godzin szczytu. Wypada zaznaczyć, że jest to dość optymistyczny wariant – spora część kierowców w drodze do miejsca zatrudnienia pokonuje znacznie większe odległości. Jednak nawet osoba, która przejeżdża codziennie przez samo tylko centrum, w ciągu roku spędzi za kółkiem średnio 108 godzin czyli 4 i pół dnia.

 

 

Gdzie najwolniej?

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na ulicach położonych w centrum Bydgoszczy. Liczby pokazują to, co kierowcy zapewne odczuwają na co dzień – po centrum jeździ się wolno, zwłaszcza w godzinach szczytu. Średnia szybkość z jaką poruszają się pojazdy na ulicy Focha wynosi 31 km/h. Ulicę Krasińskiego kierowcy pokonują ze średnią prędkością wynoszącą ok. 26 km/h. Najgorzej przedstawia się sytuacja na ulicach Gdyńskiej oraz Fredry. Tam prędkościomierze wskazują zaledwie 22 km/h.

 

                                                                  Tabela1. Prędkości w centrum Bydgoszczy

Ulica

Średnia prędkość

Krasińskiego

26 km/h

Gdańska

22 km/h

Fredry

22 km/h

Focha

31 km/h

                                                                                                                          źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Bydgoszczy w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Bydgoszczy (ul. Krasińskiego, ul. Gdańska, ul. Fredry i ul. Focha).