11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Komu opłaca się jechać w góry? ‹‹ powrót do listy raportów
[10.07.2013]

Komu opłaca się jechać w góry?


 

Sezon wakacyjny właśnie się rozkręca! Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przygotowali raport dla tych, którzy marzą o wypoczynku w polskich górach. Gdzie warto się udać się na urlop? To zależy, ile czasu kierowca chce spędzić za kółkiem.


 

W badaniu monitorowano w sumie 15 tras prowadzących do trzech górskich miejscowości wypoczynkowych położonych w Tatrach (Zakopane), Karkonoszach (Karpacz) i Beskidach (Wisła).Pod uwagę braliśmy czasy przejazdów i odległość między poszczególnymi miejscowościamimówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plChcieliśmy dać kierowcom zestaw orientacyjnych danych, które mogą im pomóc w odejmowaniu decyzji o tym, gdzie wypoczną w tym rokudodaje Florkowska.


 

Zimowa stolica dla Krakowa?

Do Zakopanego, najszybciej, bo w ciągu 2 godzin dojechać można z Krakowa. Trasa z Wrocławia zajmie już znacznie więcej czasu – prawie 4,5 godziny. W jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy Poznania i Warszawy, którzy w drodze do Zakopane spędzą ponad 6 godzin za kółkiem. Z kolei turyści z Gdyni na dojazd do zimowej stolicy Tatr powinni przeznaczyć prawie 9 godzin, czyli właściwie cały dzień.

 

Karkonosze sprzyjają Wrocławiowi

Wyprawę do Karpacza można polecić mieszkańcom Wrocławia, którzy na miejsce dotrą już w ciągu 2 godzin. poznaniacy podobnie jak mieszkańcy Krakowa powinni na taką wyprawę zarezerwować już ponad 4 godziny. Przejazd na linii Warszawa – Karpacz oznacza 6 godzin spędzanych za kółkiem. Znów wytrwałość przyda się turystom z Gdyni, którzy w trasie spędzą prawie 8 godzin.
 

Kto do Wisły?

Najkrótszą trasę do Wisły w Beskidach mają mieszkańcy Krakowa – podróż zajmie im ok. 2 godzin. Turyści z Wrocławia pojadą trochę dłużej, bo 2 godziny i 45 minut. Warszawiacy i poznaniacy muszą liczyć się z podróżą trwającą 5 godzin. Mieszkańcy Krakowa ponownie powinni przygotować się na spędzenie za kółkiem 7 godzin i 40 minut.

Które z miast ma najlepiej?

Mieszkańcy Poznania najszybciej, bo w 4 godziny 14 minut dojadą do Karpacza, najdłużej (6 godzin 22 min) zajmie im dojazd do Zakopanego. Turyści z Warszawy najbliżej mają do Wisły (4 godziny 48 min w trasie) a zarówno do Zakopanego jak i Karpacza pojadą ok 6 godzin. Wrocławianie najszybciej, bo w 2 godziny dotrą do Karpacza, dojazd do Zakopanego to już prawie 4,5 godziny spędzone za kółkiem. Mieszkańcy Krakowa do Zakopanego i Wisły dotrą w ciągu 2 godzin, natomiast dojazd do Karpacza zajmie im już 4 godziny i 19 minut. W obiektywnie najmniej komfortowej sytuacji są podróżni z Gdyni. Najkrótsza droga dzieli ich od Karpacza i Wisły, jednak nawet dojazd do tych miejscowości oznacza prawie 8 godzin spędzonych za kółkiem. Jeszcze dłużej, bo prawie 9 godzin potrwa dotarcie do Zakopanego.
 


 

            Kto najszybciej dostanie się w góry?

 

Zakopane

Karpacz

Wisła

 

Poznań

 

 

6 h 22 min

(542 km)

 

4h 14 min

(249 km)

 

5 h

(422 km)

 

Warszawa

 

 

6 h 7 min

(399 km)

 

6 h

(459 km)

 

4h 48min

(381 km)

 

Wrocław

 

 

4h 24min

(369 km)

 

2 h

(123 km)

 

2h 45min

(250 km)

 

Kraków

 

 

2 h

(106 km)

 

 

4h 19min

(375 km)

 

2 h

(155 km)

 

Gdynia

 

 

8h 45min

(714 km)

 

7h 50min

(550 km)

 

7h 41min

(639 km)

 

 

 

Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się na analizowanych trasach w dniach: 1-7 lipca 2013. Czasy przejazdu między miejscowościami mogą ulec zmianie ze względu na dynamikę sytuacji drogowej.