11116
online
Policja
29
Inspekcja
8
Wypadek
43
Informacja prasowa - Koniec końców – ile trwa przejechanie Polski? ‹‹ powrót do listy raportów
[06.09.2013]

Koniec końców – ile trwa przejechanie Polski?

 

Przejechać Polskę wzdłuż i wszerz - oto marzenie niejednego turysty. Ile czasu mogłaby zająć taka wyprawa? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl, którzy zbadali ile godzin trzeba poświęcić, aby przejechać z jednego końca Polski na drugi. Ostrzegany na wstępie: to wyzwanie dla cierpliwych.

 

Kiedy mówimy o krańcach Polski, to tak naprawdę chodzi o cztery, najbardziej oddalone na mapie punkty: na północ, południe, wschód i zachód kraju. Gdzie leżą najbardziej wysunięte punkty Polski? Na północy jest to Jastrzębia Góra (powiat pucki), na południu: miejscowość Opołonek (powiat bieszczadzki), na wschodzie: Zosin (powiat hrubieszowski) a na zachodzie: Osinowo Dolne (powiat gryfiński). Jeśli połączymy te punkty w pary otrzymamy dwie trasy przecinające Polskę w pionie i poziomie, łączce jej skrajne obszary. Ile czasu trzeba liczyć na ich pokonanie?

Pół doby, a bak pełen

Z naszych badań wynika, że przejechanie z północy na południe kraju zajmuje ok. 11 godzin, w trakcie których pokonać trzeba 850 kilometrów – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Jeśli z kolei chcemy przejechać ze wschodu na zachód to musimy zarezerwować mniej więcej 10 godzin i przygotować pojazd na pokonanie 835 kilometrów – dodaje Florkowska. Oznacza to, że przejazd między najbardziej odległymi punktami naszego kraju zajmuje prawie pół doby. Jeśli ktoś zechciałby podjąć takie wyzwanie to powinien uzbroić się nie tylko w pełen bak benzyny, ale także dobry plan – tak daleka podróż musi być uzupełniona przerwami. Malowniczych miejsc na relaks na pewno nie zabraknie. W końcu po drodze czekać będzie cała Polska.

 

                            Z jednego końca Polski na drugi

 

północ – południe
(Jastrzębia Góra - Opołonek)

wschód – zachód

(Osinowo Dolne - Zosin)

odległość

850 km

835 km

czas dojazdu

11 h

10 h

                                                                                                                              źródło: Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce 05-06 września 2013. 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. transport-polska.pl