11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Konin, Ostrów Wielkopolski, Kalisz obok EURO ‹‹ powrót do listy raportów
[21.06.2012]

Konin, Ostrów Wielkopolski, Kalisz obok EURO

 

Atmosfera EURO ogarnęła cały kraj. Utrzymanie płynnego ruchu w Miastach-Gospodarzach wymaga od organizatorów wiele wysiłku. Czy EURO wpłynęło na komunikację w miejscowościach położonych w pobliżu Miast-Gospodarzy? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, jak jeździ się po ulicach Konina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza.

 

Z analizy danych zebranych przez serwis Korkowo.pl wynika, że średnia prędkość z jaką poruszają się kierowcy Konina, Ostrowa Wlkp. i Kalisza w porannym szczycie w ścisłym centrum oscyluje w granicy 36-39km/h. W promieniu od 2-5km od centrum najwolniej jeździ się w Kaliszu, natomiast prędkości osiągnięte przez konińskich oraz ostrowskich kierowców to odpowiednio 52km/h i 56km/h. Nieco dalej od centrum (5-10km) ruch wzrasta do 61km/h w Koninie i 64 km/h w Kaliszu. Nadal najwolniejszy pozostaje Kalisz. Tam samochody przemieszczają się ze średnia prędkością 57 km/h. Na obrzeżach miast (10-15km) najszybciej przemieszczają się auta w Koninie, zaraz po nich są kaliscy kierowcy, a na końcu stawki kierowcy z Ostrowa Wlkp.

 

 

Niemalże identycznie przedstawia się sytuacja w popołudniowych godzinach szczytu. Podobnie jak pomiędzy 6:00 a 9:00 konińscy, ostrowscy i kaliscy kierowcy w godzinach 16-18:00 w ścisłym centrum poruszają się z prędkością 35-39km/h. Prędkość w odległości 2-5km we wszystkich przypadkach jest praktycznie taka sama jak w godzinach rannych. Trochę dalej od centrum (5-10km) znaczącą różnicę w osiągniętej prędkości można dostrzec jedynie w przypadku Kalisza, gdzie prędkość z 57km/h (godzinny ranne) wzrasta do 63 km/h (godziny popołudniowe). W promieniu 10-15km prędkość z jaką poruszają się kierowcy wynosi 66-67km/h.

 

 

 

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z serwisu Korkowo.pl wynika, że ruch w miastach położonych w pobliżu Poznania, mimo trwających rozgrywek EURO 2012 utrzymuje się na stałym poziomie. Jak wskazuje poniższa tabela średnie prędkości osiągnięte przez Konin, Ostrów Wlkp. oraz Kalisz znacznie odbiegają od wyniku uzyskanego przez stolicę Wielkopolski. Szczegółowe dane dotyczące sytuacji drogowej w Poznaniu znajdują się w raportach: Jak jeździ się po Poznaniu podczas Euro? oraz RAPORT DROGOWY EURO 2012 Poznań.

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Konina, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania oraz po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach od 06:00 do 22:00 w maju i czerwcu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast. 

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. zyciekalisza.pl
  2. Życie Kalisza - nakład: 10 000