36994
online
Policja
230
Inspekcja
19
Wypadek
209
Informacja prasowa - Korki w Częstochowie ‹‹ powrót do listy raportów
[20.11.2012]

Korki w Częstochowie

Widok zatłoczonych ulic nie dziwi już kierowców, zwłaszcza tych którzy zmierzają do i z pracy. Poranne i popołudniowe korki na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ile czasu rocznie zajmuje mieszkańcom Częstochowy przejazd przez centrum miasta.

 

Analizie poddano czas, jaki średnio potrzebują kierowcy na przejazd przez centrum Częstochowy w godzinach szczytu. Jak wynika z badań, przeciętny częstochowski kierowca przeznacza na dojazdy do pracy 155 godzin rocznie. Oznacza to, że spędza on za kółkiem ponad 6 dni. W skali miesiąca dojazdy do i z pracy pochłaniają kierowcom około pół dnia. W bardziej komfortowej sytuacji są ci kierowcy, którzy do pracy poruszają się po ulicach omijających ścisłe centrum miasta.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także prędkości osiągane przez zmotoryzowanych na czterech ulicach Częstochowy. Wyniki pomiaru prawdopodobnie nie ucieszą zmotoryzowanych. Najgorzej przedstawia się sytuacja na Alei Najświętszej Maryi Panny, tam średnia prędkość pojazdów wynosi zaledwie 20 km/h. Niewiele lepiej jest na ulicy Warszawskiej, gdzie średnia szybkość oscyluje wokół 22 km/h. Na Alei Wolności kierowcy poruszają się z prędkością ok. 24 km/h. Na tle czterech zbadanych odcinków, najlepiej wypada Aleja Kościuszki, na której średnia szybkość samochodów wynosi ok 27 km/h.

 

 

                                                     Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

Kościuszki

27 km/h

Warszawska (aż do al. Jana Pawła II)


22 km/h

Najświętszej Maryi Panny (między al. Kościuszki a ul. Warszawską)


20 km/h

Wolności (do ul. Sobieskiego)


24 km/h

                                                                                                   Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Częstochowy w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Częstochowy (al. Kościuszki, ul. Warszawska (aż do al. Jana Pawła II), al. Najświętszej Maryi Panny (między al. Kościuszki a ul. Warszawską), al. Wolności (do ul. Sobieskiego) ).