46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Kradzież auta, czyli przykra wakacyjna niespodzianka ‹‹ powrót do listy raportów
[19.07.2013]

Kradzież auta, czyli przykra wakacyjna niespodzianka

 

Bycie ofiarą kradzieży to bardzo stresującą i nieprzyjemna sytuacja. Jeżeli łupem złodziei pada samochód, którym kierowca przyjechał lub ma zamiar pojechać na wakacje to sprawa przybiera jeszcze gorszy obrót. Trzeba pamiętać, że niektóre marki samochodów kradzionechętniejniż inne. Czy Twój pojazd jest w grupie ryzyka? Na ile możliwa jest skuteczna ochrona?

 

Statystyki Policji mają dla kierowców dobrą wiadomość. W ostatnich 12 latach kilkakrotnie spadła liczba kradzionych aut. Jeszcze w roku 2000 liczba postępowań wszczynanych w tej sprawie przez Policję wynosiła 70 tysięcy, a już w 2011 spadła do 16 285. Mniejsza liczba kradzieży cieszywykrywalność już pewnie nieco mniej. W 2011 roku wskaźnik wykrycia wyniósł 22,5%.

 

Te auta kuszą porywaczy

Wartość skradzionych pojazdów właściciele oszacowali w sumie na 509,8 mln złotych. Właściciele, których marek mieli statystycznie największą szansę na zostanie ofiarą kradzieży? Według danych Policji w 2011 roku do najchętniej kradzionych pojazdów należały marki: Volkswagen Passat (1 179), Volkswagen Golf (1 116), Audi A4 (736), Seat Leon (346) oraz Honda Civic (314). Z jakich miejsc pojazdy porywane były najczęściej? Rocznik Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskazuje, że samochody najczęściej były z ulicy (7 069) oraz parkingów(6 995). Cześć aut ginęła też na parkingach przy centrach handlowych (234) lub kradziona była wprost z garaży (209).

 

Jak przechytrzyć złodzieja?

Stare powiedzenie głosi, że na złodzieja nie ma zamka.To prawda w tym sensie, że żadne zabezpieczenia nie dają 100 procentowej ochrony przed kradzieżąmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plWarto jednak przynajmniej maksymalnie utrudnić sprawcom zadanie, a tu z pomocą przyjść może technikadodaje Florkowska. Kierowcy chętnie stosują w swoich pojazdach tzw. immobilizeryczyli elektroniczne zabezpieczenia chroniące przed niepowołanym uruchomieniem auta. Innym sposobem jest korzystanie z monitoringu pojazdu GPS. Narzędzie to jest chętnie stosowane przez osoby zarządzające flotami pojazdów, w celu obniżenia kosztów utrzymania floty. Ale nie tylko, bo w grę wchodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Dzięki monitoringowi można błyskawicznie sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się samochód i w którym kierunku się przemieszcza mówi Dawid Fabiś z Flotis Mobile.pl. Taka wiedza zwiększa szansę kierowcy na odzyskanie swojego pojazdu.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motokobiety.pl
  2. samar.pl
  3. eksploatacja-auta.wieszjak.pl