46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Kraków – tydzień w korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[23.10.2012]

Kraków – tydzień w korkach

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, ile czasu mieszkańcy Krakowa spędzają w korkach. Z przeanalizowanych danych wynika, że przeciętny kierowca w drodze do miejsca pracy rocznie traci prawie tydzień czasu.

 

Badaniu poddano główne ulice dojazdowe do centrum, które są często uczęszczane przez zmotoryzowanych. Osoby, które pokonują je w drodze do pracy w skali roku tracą 157 godzin na stanie w korkach. Miesięcznie korki zajmują krakowskim kierowcom prawie pół doby. W rezultacie każdy rok dojazdów do pracy oznacza niespełna 7 dni spędzone za kółkiem.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na czterech ulicach położonych w okolicach centrum. Co ciekawe na trzech z nich – alei Mickiewicza, ul. Rakowieckiej a także ul. Dietla są one takie same i wynoszą ok. 33 km/h. W lepszej sytuacji są ci, którzy do pracy zmierzają al. Powstania Warszawskiego: ich średnia prędkość wynosi 40 km/h.

 

 

                                                 Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

Mickiewicza

33 km/h

Rakowiecka

33 km/h

Dietla

33 km/h

Powstania Warszawskiego

40 km/h

                                                                                    Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Krakowa w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Krakowa (al. Mickiewicza, ul. Rakowicka, ul. Dietla, al. Powstania Warszawskiego).