13647
online
Policja
38
Inspekcja
5
Wypadek
69
Informacja prasowa - Kraków wygrywa z zimą? Raport drogowy ‹‹ powrót do listy raportów
[10.12.2013]

Kraków wygrywa z zimą? Raport drogowy

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację na krakowskich ulicach. Jak wygląda poruszanie się po mieście z punktu widzenia przeciętnego kierowcy? Jest lepiej czy gorzej niż rok temu? Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań.

 

Średnie prędkości osiągane przez krakowskich kierowców zmieniają się nie tylko wraz z porami dnia, ale także wraz z porami roku. Zasada jest prosta – w okresie jesienno-zimowym prędkościomierze wskazują mniejsze wartości niż w okresie wiosenno-letnim. W przypadku stolicy małopolski różnice te nie są jednak bardzo duże. W porównaniu z majem 2013 średnia szybkość kierowców w Krakowie spadła średnio o 1 km/h. Na świętowanie jest jednak za wcześnie – Sytuacja na drogach zmienia się dynamicznie i tak naprawdę wystarczy jeden mocny atak zimy aby warunki jazdy uległy gwałtownemu pogorszeniu – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Badania ujawniły też pewną drogową stabilizację: średnie prędkości przez ostatnie trzy edycje badania utrzymywały się na zbliżonym poziomie – dodaje Florkowska.

 

Jak zatem jeździ się po Krakowie? Im dalej od centrum, tym lepiej. W samym sercu miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. Samochody, które poruszają się w obszarze oddalonym 2-5 km od centrum osiągają szybkość oscylującą wokół 39 km/h. W jeszcze dalej położonych obszarach Krakowa prędkość kierowców wynosi ok. 49 km/h

 

 

     Średnia prędkość - Kraków

 

 

Odległość od centrum

 

 

Obecnie

 

Maj

2013

 

Grudzień

2012

0-2 km

29 km/h

31 km/h

29 km/h

2-5 km

39 km/h

41 km/h

38 km/h

5-10 km

49 km/h

50 km/h

49 km/h

10-15 km

49 km/h

49 km/h

48 km/h

                                                                                                                 Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Kraków i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w listopadzie i grudniu 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.