14762
online
Policja
32
Inspekcja
6
Wypadek
104
Informacja prasowa - Krakowiacy stoją w korkach o 3 godziny dłużej ‹‹ powrót do listy raportów
[30.10.2013]

Krakowiacy stoją w korkach o 3 godziny dłużej

 

Październik to dla kierowców trudny czas, bo na drogi wracają nie tylko urlopowicze, ale i studenci. Więcej pojazdów na drogach to więcej korków. Jak wygląda obecnie sytuacja drogowa w Krakowie? Jest lepiej czy gorzej niż było tok temu?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili badania średnich prędkości osiąganych przez kierowców w Krakowie. Pod uwagę brano natężenie ruchu na czterech ulicach miasta: Mickiewicza, Rakowickiej, Powstania Warszawskiego, Dietla. Jak się okazało, prawie na wszystkich z nich mamy do czynienia ze spadkiem średnich prędkości. Największy spadek z 33 km/h na 27 km/h odnotowano na ul. Dietla. Na ulicach Rakowickiej i Powstania Warszawskiego średnie prędkości spadły odpowiednio o 3 i 2 km/h. Tylko na ulicy Mickiewicza sytuacja pozostała bez zmian – kierowcy pokonują ten odcinek z prędkością oscylującą wokół 33 km/h.

 

3 godziny dłużej

Średni spadek prędkości na wszystkich badanych ulicach wynosi 3 km/h, więc nie wygląda spektakularnie. Jednak w skali roku te 3 km/h dadzą o sobie znać. Kierowcy, którzy poruszają się obecnie tymi ulicami dwukrotnie w ciągu dnia w ciągu roku spędzą w korkach ok. 160 godzin. W 2012 r. dzięki wyższym prędkościom spędzali na nich 157 godzin, czyli o 3 godziny mniej.

 

Prędkość w Krakowie

Ulica

 

Październik 2012

Październik 2013

różnica

Mickiewicza

33 km/h

33 km/h

-

Rakowicka

33 km/h

30 km/h

3 km/h

Powstania Warszawskiego

40 km/h

38 km/h

2 km/h

Dietla

33 km/h

27 km/h

6 km/h

                                                                                                                                              Oprac: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Krakowa w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Krakowa (ul. Mickiewicza, Rakowicka, Powstania Warszawskiego, Dielta).