13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Kto łukiem jedzie, ten zyskuje i .. traci ‹‹ powrót do listy raportów
[11.09.2012]

Kto łukiem jedzie ten zyskuje i … traci

 

Oto dylemat niejednego kierowcy: w podróż udać się drogami krajowymi, które są darmowe, czy może lepiej zdecydować się na płatną, ale szybszą trasę wiodącą przez autostradę?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali jak problem ten wygląda w przypadku trasy z Nowego Tomyśla do Mrągowa. Pierwsza z nich wiedzie przez zwykłe, krajowe drogi i liczy 437 kilometrów. Kierowcy pokonują ją ze średnią prędkością wynoszącą 58 km/h a w trasie spędzają średnio siedem i pół godziny.

 

Druga trasa prowadzi częściowo przez autostradę A2. Choć od poprzedniej jest dłuższa o prawie 160 km to przejazd nią trwa prawie godzinę krócej. Nie ma jednak róży bez kolców – opcja ta jest dodatkowo płatna. Trasa wiedzie przez odcinki autostrad zarządzane zarówno przez GDDKiA (ok. 10 gr/km) jak i przez prywatną spółkę (ok. 28 gr/km). Kierowcy, którzy zdecydują się zakreślić łuk jadąc przez stolicę autostradą zyskają czas, ale stracą trochę gotówki. Życie zmotoryzowanych to sztuka wyboru.

 

 

                                             Tabela 1. Trasa Nowy Tomyśl – Mrągowo w zależności od wybranej drogi

Co badamy?

autostrada

drogi krajowe

Długość trasy

594 km

437 km

Średni czas dojazdu

6 h 20 min

7 h 30 min

Średnia prędkość

94 km/h

58 km/h

                                                                                            Źródło: Korkowo.pl

 

 


 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresie 23.08.2012-24.08.2012.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. prasa24h.pl