96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Kto oszczędzi na A4? ‹‹ powrót do listy raportów
[08.10.2012]

Kto oszczędzi na A4?

 

Kiedy zostanie ukończona będzie najdłuższą polską autostradą. Planowana docelowa długość A4 wynosi 680 kilometrów. Na razie korzystać można z jej zachodniej części, jako, że odcinki na wschód od Krakowa są jeszcze w budowie. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak A4 zmieniła podróżowanie między Poznaniem a Krakowem.

 

Badaniu poddano dwie trasy łączące oba miasta. Jedna z nich wiodła częściowo przez autostradę A4 a druga przez drogi krajowe. Jak nietrudno zgadnąć, pokonanie trasy autostradowej zajmowało kierowcom mniej czasu – zaoszczędzili ponad 1,5 godziny. I to pomimo tego, że przejechali 66 km więcej!

 

 

                                                    Tabela1. Średni czas przejazdu i długość trasy Poznań - Kraków

Typ drogi

Czas przejazdu

Długość trasy

krajowa

7 h 6 min

380 km

autostrada

5 h 30 min

446 km

                                                                                                                           Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane na analizowanych trasach. W przypadku drogi autostradowej średnia prędkość wyniosła 81 km/h a w przypadku krajowej 54km/h.
 

 

                                                          Tabela 2. Średnia prędkość na trasie Poznań - Kraków

Typ drogi

Średnia prędkość

krajowa

54 km/h

autostrada

81 km/h

                                                                                                           Źródło: Korkowo.pl

 

 

Jedyne, co może zmartwić kierowców to fakt, że za przejazd A4 trzeba płacić. Początkowo kosztami obwarowany był tylko przejazd między Katowicami a Krakowem. Jednak od 1 czerwca 2012 roku zmotoryzowani muszą płacić także za podróż na odcinku Wrocław – Gliwice. W sumie sam przejazd na trasie Poznań – Kraków kosztować będzie ponad 34 złote w jedną stronę.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w dniach 06.10.2012-07.10.2012.