13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Łódzkie ulice po wakacjach ‹‹ powrót do listy raportów
[09.09.2013]

Łódzkie ulice po wakacjach

 

Wakacje dobiegły końca i kierowcom jak co roku zajrzał w oczy strach: czy czeka nas fala jesiennych korków i przedłużające się dojazdy do pracy? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl. Dobra wiadomość brzmi: póki co jest całkiem nieźle. Zła wiadomość – może być gorzej.

 

Wakacje dla miejskich kierowców są wymarzonym czasem – ruch w centrum nieco się uspokaja i dojazdy do pracy są zwykle łatwiejsze. Jednak wraz z pierwszym dzwonkiem można spodziewać się powrotu do mniej przyjemnego scenariusza – czyli tłoku na drogach, zwłaszcza w godzinach szczytu. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przekonali się czy ta zasada sprawdziła w przypadku Łodzi. W tym celu zmierzono średnie prędkości osiągane przez kierowców w trakcie trwania sezonu urlopowego i już po jego zakończeniu. W badaniu wzięto pod uwagę siedem ulic położonych w centrum miasta. Co się okazało?

 

Jest znośnie. Na razie

Analiza zebranych danych pozwala nam stwierdzić, że ruch w Łodzi zwolnił, choć trudno mówić tu o znacznym spadku średnich prędkości – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Największą różnicę odnotowaliśmy na ulicy Pabianickiej, gdzie średnia prędkość po wakacjach spadła o 9 km/h. Na pozostałych ulicach spadki albo nie wystąpiły w ogóle, albo oscylowały wokół 1 km/h – dodaje Florkowska.
Kierowcy mają (póki co) powody do zadowolenia: sytuacja na drodze nie uległa znacznemu pogorszeniu. Warto pamiętać, że niestety może się to jeszcze zmienić. Minął zaledwie pierwszy tydzień września, więc ruch w mieście nie zdążył się jeszcze w pełni „rozkręcić”, część mieszkańców przebywa jeszcze pewnie na urlopach. O tym, czy jesień „zwolni” kierowców przekonamy się w najbliższym czasie. Eksperci z serwisu Korkowo.pl zapowiedzieli już regularny monitoring sytuacji drogowej w tym zakresie.

 

 

        Średnia prędkość w centrum Łodzi

 

Ulica

Wakacje

Po wakacjach

różnica

Pabianicka

61 km/h

52 km/h

9 km/h

Jana Pawła II

57 km/h

57 km/h

bez zmian

Strykowska

61 km/h

61 km/h

bez zmian

Sienkiewicza

44 km/h

43 km/h

1 km/h

Kopcińskiego

53 km/h

52 km/h

1 km/h

Mickiewicza

53 km/h

51 km/h

2 km/h

Piłsudskiego

51 km/h

52 km/h

1 km/h

 

                                                                                                                                                                      źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicy Pabianickiej, ul. Jana Pawła II, ul. Strykowskiej, ul. Sienkiewicza, ul. Kopcińskiego, ul. Mickiewicza, ul. Piłsudskiego: dniach 1-30 lipca oraz 1-8 września 2013.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. dzienniklodzki.pl