39519
online
Policja
230
Inspekcja
25
Wypadek
250
Informacja prasowa - Lublin w korkach? ‹‹ powrót do listy raportów
[07.11.2012]

Lublin w korkach?

 

Dojazdy do i z pracy bywają prawdziwym utrapieniem kierowców. Powód? Miejskie korki, które tworzą się na ulicach w godzinach szczytu. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli ile czasu tracą kierowcy na jazdę po zatłoczonych ulicach.

 

Badaniu poddano ulice położone w centrum miasta, które są często uczęszczane przez mieszkańców Lublina. Pomiary prędkości objęły poranne i popołudniowe godziny szczytu komunikacyjnego. Jak się okazało, przeciętny kierowca z Lublina spędza na dojazdach do pracy w sumie 5 dni w ciągu całego roku. Nie jest to wcale zły wynik. Na tle innych miast (Warszawa 16 dni, Bydgoszcz, Opole – 7 dni, Gliwice 6 dni) Lublin wypada całkiem dobrze. Dojazd do pracy każdego miesiąca zabiera zmotoryzowanym stosunkowo niedużą ilość czasu: niecałe pół dnia.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na czterech ulicach Lublina położonych niedaleko centrum tego miasta. W najmniej komfortowej sytuacji są ci, którzy w godzinach szczytu mijają ulicę Lubartowską. Ich średnia prędkość wynosi ok. 27 km/h. Nieco lepiej jest na ulicy Zamojskiej po której kierowcy przejeżdżają z szybkością ok. 32 km/h. Aleję Tysiąclecia zmotoryzowani pokonują ze średnią prędkością wynoszącą 35 km/h. Najszybciej, bo z prędkością 36 km/h poruszają się kierowcy jadący po ulicy Wyszyńskiego.

 

                                                    Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

Wyszyńskiego

36 km/h

Lubartowska (do al. Tysiąclecia)


27 km/h

Tysiąclecia (od ul. Lubartowskiej do ul. Lwowskiej)


35 km/h

Zamojska

32 km/h

                                                                                               Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Lublina w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Lublina (ul. Wyszyńskiego, ul. Lubartowska (do al. Tysiąclecia), al. Tysiąclecia (od ul. Lubartowskiej do ul. Lwowskiej), ul. Zamojska ).