123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Mieszkasz poza miastem? Tracisz rocznie 600 zł ‹‹ powrót do listy raportów
[21.03.2013]

Mieszkasz poza miastem? Tracisz rocznie 600 zł

 

Mieszkanie poza granicami wielkiego miasta ma wiele plusów. Podmiejskie osiedla kuszą młodych tańszymi mieszkaniami i cichą okolicą. Do pracy można przecież dojechać samochodem. Jednak wyjeżdżając z miasta trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe, niemal ukryte koszty. Ile one wynoszą? Sprawie przyjrzeli się specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

9 dni za kółkiem ekstra

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak takie dojeżdżanie może wyglądać w codziennej praktyce. Wiele osób, które wyprowadziły się z wielkich miast nadal zatrudnionych jest w tym samym miejscu, co oznacza konieczność dojazdów do i z pracy. W badaniu przykładowym miastem stał się Kraków i jego satelity. Obliczono czasy dojazdu dla 6 tras prowadzących z mniejszych miejscowości do Krakowa. Najdłużej, bo 38 minut trwa podróż z Niepołomic, najkrócej – 19 minut zajmuje dojazd z Kryspinowa. Średnio daje to zatem 26 minut poświęconych na dojazd w jedną stronę. Warto zaznaczyć, że mówimy tu tylko o samym dojechaniu do rogatek miasta – właściwy czas dojazdu do pracy, uwzględniający korki w centrum, będzie więc zapewne wyższy. Jeżeli dojazd w jedną stronę zajmuje 26 minut to dziennie daje to dodatkowe 52 minuty spędzone za kółkiem. Biorąc pod uwagę dni robocze w całym roku, okazuje się, że dojazd do Krakowa kosztuje podmiejskich kierowców o 60 godzin więcej niż mieszkających na miejscu. Reasumując: dojazd do Krakowa oznacza dodatkowe 9 dni spędzone za kółkiem. Nie wspominając nawet o kosztach benzyny.

 

Im dalej, tym drożej

Wyniki badań można przestawić też w bardziej obrazowy sposób. Co byłoby, gdyby 60 godzin poświęconych na dojazd do miasta przeznaczyć na pracę? Trudno tu o precyzyjne dane. Załóżmy jednak ostrożnie, że mamy do czynienia z osobą zarabiającą pensję minimalną, która w tym roku wynosi 1600 złotych brutto. Miesiąc składa się z ok. 160 roboczogodzin Wychodzi zatem, że osoba zarabiająca pensję minimalną zarabia brutto 10 złotych na godzinę. Zatem – dodatkowe 60 godzin poświęcone w skali roku na dotarcie do miasta można by teoretycznie spożytkować na pracę i zarobić sobie dodatkowe 600 złotych. To oczywiście tylko symulacja i działania czysto matematyczne, jednak, podejmując decyzję o zmianie miejsca zamieszkania czy wyborze środka transportu powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie potencjalne konsekwencje.

 


 


                                                            Tabela1. Ile czasu zajmuje dojazd do Krakowa?

Punkt startowy

Odległość od Krakowa

Czas dojazdu

Średnia prędkość na trasie

Niepołomice

26 km

38 minut

43 km/h

Wieliczka

13 km

22 minuty

33 km/h

Mogilany

15 km

22 minuty

38 km/h

Kryspinów

13 km

19 minut

43 km/h

Balice

16 km

24 minuty

40 km/h

Łuczyce

19 km

32 minuty

38 km/h

                                                                                                                                źródło: Korkowo.pl