106423
online
Policja
278
Inspekcja
47
Wypadek
595
Informacja prasowa - Mniejsze miasto, mniejsze korki? Obalamy mity! ‹‹ powrót do listy raportów
[18.09.2014]

Mniejsze miasto, mniejsze korki? Obalamy mity!

 

Korki to przypadłość charakterystyczna dla dużych miast? Nie tylko. Jak się okazuje tłok na ulicach dotyczy nie tylko największych miast Polski takich, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań, ale także mniejszych ośrodków. Najnowsze dane czekają w raporcie przygotowanym przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl.

 

Wbrew pozorom korki dają się we znaki nie tylko mieszkańcom metropolii. Także w mniejszych miastach mogą być one bardzo uciążliwe. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych w połowie września przez serwis Korkowo.pl w której dane dotyczące największych miast uzupełniono danymi zebranymi w mniejszych ośrodkach miejskich.

 

Duże i małe: problem ten sam

W dużych miastach sytuacja jest znana – średnie prędkości pojazdów czasem ledwo wykraczają poza 30 km/ h. Tak jest w Poznaniu i Wrocławiu gdzie prędkościomierze wskazują odpowiednio 30 i 33 km/h. W Katowicach i Krakowie utrzymują się na poziomie 34-35 km/h. Najlepiej jest w Katowicach, gdzie w godzinach szczytu po mieście można poruszać się z prędkością 36 km/h. Jak się okazało w mniejszych ośrodkach wcale nie jest dużo lepiej (a przynajmniej nie we wszystkich). Małe miasta też zwalniają. W Zabrzu wskazówki prędkościomierzy utrzymują się na poziomie 30 km/h. W Bytomiu jest nieco lepiej, bo pojazdy osiągają prędkość 35 km/h. W Gliwicach, Pile oraz Sosnowcu prędkości samochodów są wyższe lecz nie przekraczają 39 km/h.

 

Komentarz eksperta

Wyniki badań komentuje Agata Gajewy z serwisu Korkowo.pl – Wbrew pozorom korki nie są wyłączną domeną wielkich miast, choć nie ulega wątpliwości, że w metropoliach są one szczególnie uciążliwe. Kierowcy poruszający się po wielkich miastach mają często do pokonania spore odległości, zatem czas poświęcony na przebijaniu się przez zatłoczone ulice jest proporcjonalnie większy. W mniejszych miasta korki zawdzięczamy w dużej mierze rosnącej liczbie samochodów i mobilności mieszkańców.

 

 

 

 

   Średnie prędkości w wybranych miastach

 

Mniejsze miasta

Średnia prędkość w godzinach szczytu

Zabrze

30 km/h

Bytom

35 km/h

Gliwice

38 km/h

Piła

38 km/h

Sosnowiec

39 km/h

Większe miasta

 

Poznań

30 km/h

Wrocław

33 km/h

Katowice

34 km/h

Kraków

35 km/h

Warszawa

36 km/h

                                                      Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 15-17 września 2014, w godz: 6-9 oraz 16-18.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. tuwroclaw.com
  2. forumtransportu.pl
  3. globaleconomy.pl
  4. autospotter.pl
  5. jazdaprawna.pl
  6. tuwroclaw.com