112035
online
Policja
432
Inspekcja
151
Wypadek
1177
Informacja prasowa - Na krańcach Polski – czyli wakacyjne kierunki zmotoryzowanych ‹‹ powrót do listy raportów
[22.08.2013]

 

Na krańcach Polski – czyli wakacyjne kierunki zmotoryzowanych

 

Wakacje powoli zbliżają się do finału, dlatego warto je dobrze wykorzystać. Dla niektórych z urlopowiczów dni wolne są okazją do podejmowania podróżniczych wyzwań. Dlaczego nie odwiedzić miast położonych na krańcach Polski? Na co w takiej sytuacji powinni przygotować się zmotoryzowani? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl

 

Podróże na krańce Polski to ciekawa forma spędzenia czasu, ale także wyprawa, która wymaga odpowiednich przygotowańzwłaszcza jeżeli kierowcę i pasażerów czeka długa podróż. Przed ruszeniem w drogę należy upewnić się, że nasz pojazd znajduje się w dobrym stanie technicznym i jest należycie wyposażony np. w trójkąty ostrzegawcze czy apteczkęradzi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.plOsoby, które zamierzają prowadzić pojazd powinny być wypoczęte i pamiętać o regularnych postojachdodaje Przybysz. Tak przygotowani turyści mogą zacząć swą przygodę i udać w nawet najdalsze zakątki kraju. Ile czasu spędzą za kółkiem?

 

24 trasy na dobę

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację na drogach prowadzących do miejscowości położonych tuż przy granicach Polski. Wybrano miasta położone nad morzem (Świnoujście i Hel) oraz w górach (Zakopane, Sanok) Ile czasu trzeba liczyć na dojazd do nich? To zależy skąd się startuje. Na potrzeby badania za punkty startowe przyjęto sześć dużych miast: Poznań, Warszawę, Kraków, Olsztyn, Wrocław i Szczecin. Okazało się, że najwięcej cierpliwości przyda się mieszkańcom Szczecina zmierzającym do Sanoka – ich podróż potrwa średnio ponad 10 godzin, w trakcie, których pokonają trasę liczącą aż 850 kilometrów. Godzinę krócej zajmie im dojazd do Zakopanego (9 godzin, 745 km do przejechania). Z drugiej strony Turyści ze Szczecina najszybciej ze wszystkich badanych dotrą nad morze – podróż do Świnoujścia to kwestia 1,5 godziny (trasa liczby ok. 107 km).

 

Cierpliwi czasu nie liczą

Na dłuższą podróż powinni przygotować się też turyści z Krakowa, którzy chcieliby pojechać na Hel lub do Świnoujścia. Na dotarcie do tych miejscowości potrzeba odpowiednio 9 oraz 8,5 godziny. Wytrwałość przyda się mieszkańcom Poznania – gdziekolwiek by nie pojechali, to w trasie spędzą minimum 4,5 godziny (na trasie do Świnoujścia). Jeśli z kolei poznaniacy zapragną wypoczywać w Sanoku to muszą liczyć się z podróżą trwającą prawie 8,5 godziny. W podobnej sytuacji są Olsztynianie: na dojazd do Sanoka i Zakopanego potrzebują ponad 8 godzin, do Świnoujścia niewiele mniej, bo 7. Wyjściem z sytuacji może być wycieczka na Hel, która zajmie ok. 3,5 godziny.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce dniach 21-22 sierpnia 2013.

 

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl