31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Najgorsze dopiero przed nami? Uwaga kierowcy! ‹‹ powrót do listy raportów
[19.06.2013]

Najgorsze dopiero przed nami? Uwaga kierowcy!

Sezon urlopowy właśnie startuje i tysiące Polaków wsiadają za kółko by udać się na wypoczynek. Niestety, co roku w okresie letnim rośnie natężenie tragicznych wypadków. Kierowcy powinni mieć się na baczności. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 

Policyjne statystyki wskazują, że w ostatnim sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień 2012) miało miejsce ponad 7 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 660 osób. W porównaniu z rokiem 2011, w którym zdarzyło się ponad 7,5 tys. wypadków, a ponad 800 ludzi straciło życie, można mówić o sporej poprawie. Jednak oczywistym jest, że nawet te obniżone wskaźniki budzą przerażenie.

 

                                Wypadki w wakacje (2012)

Wypadki

Ranni

Zabici

7 082

9 033

665

                                                                                                                                                       Dane: Policja
                                                                                                                                                  Oprac. Korkowo.pl

 

Wakacje to 1/5 wszystkich wypadków

Czy faktycznie w okresie wakacyjnym natężenie wypadków jest większe niż zwykle? W całym 2012 roku doszło w sumie do 37 046 wypadków. Wypadki przypadające na lipiec i sierpień stanowią zatem 19 % wszystkich wypadków, czyli prawie 1/5. Gdyby zdarzenia te rozkładały się równo między poszczególne miesiące to na każdy z nich powinno przypadać ok. 8% wypadków. W takim rozdaniu na lipiec i sierpień przypadłoby w sumie 16%. W rzeczywistości (jak wyliczono wyżej) na wakacyjne miesiące przypada 19% wszystkich wypadków. Widać zatem, że letnie natężenie wypadków jest faktem, a nie miejską legendą. Warto brać to pod uwagę przed wyruszeniem na urlop.

 

Ładna pogoda jest wrogiem zmotoryzowanych?

Co w świetle takich statystyk mogą począć kierowcy? Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do bezpiecznego powrotu z urlopu. – Kierowcy powinni przygotować się do podróży, czyli zatroszczyć się o dobry stan techniczny samochodu i przygotować plan dojazdu – uważa Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W trakcie prowadzenia pojazdu trzeba oczywiście przestrzegać przepisów, ale także pamiętać o robieniu sobie przerw na odpoczynek. Bywa, że największym wrogiem kierowców jest nie brawura a właśnie rozkojarzenie – podsumowuje Florkowska. Warto też aby kierowcy uczulili się na... pogodę. Do 63% wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Słońce za szybą nie jest przepustką do dociskania pedału gazu.