13873
online
Policja
35
Inspekcja
3
Wypadek
84
Informacja prasowa - Nie utrudniaj życia kierowcom, bo zapłacisz ‹‹ powrót do listy raportów
[21.06.2013]

Nie utrudniaj życia kierowcom, bo zapłacisz

 

Kierowcy nie mają łatwo – rosnące ceny benzyny idą w parze z rosnącą liczbą fotoradarów. Czas jednak spojrzeć na drugą stronę medalu. Zobacz jakie kary grożą tym, którzy utrudniają zmotoryzowanym życie!

 

Nie tylko kierowcy łamią przepisy. Niefrasobliwość rowerzystów i pieszych bywa bardzo kosztowna. Nie opłaca się uprzykrzać życia zmotoryzowanym. No chyba, że ktoś jest gotowy płacić słone mandaty.

 

Rowerzysto szanuj kierowcę

Oto koszmar każdego kierowcy – rowerzysta wjeżdżający na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Takie zachowanie jest równoznaczne z proszeniem się o wypadek i grozi za niego mandat w wysokości 150 złotych. Jeśli z kolei wyposażenie roweru pozostawia wiele do życzenia, czyli na przykład brak w nim sprawnych hamulców, to jego użytkownik musi liczyć się z karą wahającą się od 20 do uwaga – nawet 500 złotych! Mandat za jazdę chodnikiem to 50 zł, natomiast przejechanie przez przejście dla pieszych może kosztować nawet 200 złotych. Osoby, które poruszają się rowerem powinny wziąć sobie do serca także ogólne zasady ruchu drogowego. – Rowerzyści korzystający z jezdni zobowiązani są do przestrzegania przepisów, tak jak robić to muszą kierowcy – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Powinni pamiętać o tym, że zanim wyruszą w trasę, bo niesubordynacja na drodze może kosztować nie tylko pieniądze, ale nawet zdrowie i życie – dodaje Florkowska.

                                             Tabela 1: Wybrane przewinienia rowerzystów

Przewinienie

Jaka kara?

Wjazd na jezdnię przed jadący pojazd

150

Braki w wyposażeniu roweru

20- 500

Przejechanie przez przejście dla pieszych

200

                                                                                                                                      Oprac. Korkowo.pl

 

 

Pieszy niech się nie śpieszy

Piesi także nie pozostają bez winy. Wkroczenie na przejście dla pieszych tuż przed rozpędzone auto może zostać ukarane mandatem w wysokości 50 złotych. Jeśli jednak sytuacja rozgrywa się w miejscu innym niż „zebra” to pieszemu grozi już mandat stuzłotowy. Osoby przechodzące przez jednie nie powinny także zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby. Takie zachowanie dezorientuje kierowców i może kosztować ok. 50 złotych kary. Zmotoryzowanych irytuje też często zwyczaj przechodzenia przez jezdnię w miejscach, w których stoją specjalne barierki ochronne. Takie przewinienie może zaowocować mandatem opiewającym na sumę 50 złotych.

 

 

                                                Tabela 2: Wybrane przewinienia pieszych

Przewinienie

Jaka kara?

Wkroczenie na przejście dla pieszych przed jadący samochód

50

 

Nieuzasadnione zatrzymanie na przejściu dla pieszych

50

Wkroczenie bezpośrednio przed jadący pojazd (w miejscu innym niżzebra)

 

100

                                   oprac. Korkowo.pl

 

Jak zatem widać, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na płacenie kar za łamanie przepisów. Oczywiście nikt nie jest z góry skazany na mandat – pod warunkiem jednak, że przestrzega prawa i szanuje innych – kierowców, rowerzystów, pieszych.

 


 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. autopolki.pl
  2. prawo-na-drodze.wieszjak.pl
  3. prawo-na-drodze.wieszjak.pl
  4. naszolsztyniak.pl