123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Niepełnosprawny kierowca - nie łam jego praw ‹‹ powrót do listy raportów
[18.11.2013]

Niepełnosprawny kierowca – nie łam jego praw

 

Obniżona sprawność ruchowa nie musi wcale oznaczać wyłączenia z roli kierowcy. Wręcz przeciwnie. Osoby niepełnosprawne zdobywają prawa jazdy i uczestniczą w ruchu drogowym „koło w koło” z osobami pełnosprawnymi. Warto jednak pamiętać, że kierowcy o obniżonej sprawności ruchowej mają pewne szczególne uprawnienia, które trzeba respektować. Czy znasz je wszystkie?

 

Aby nie popełnić błędu należy w pierwszej kolejności umieć rozpoznać pojazd prowadzony przez osobę niepełnosprawną. Kodeks Drogowy wskazuje, że samochód taki powinien być wyposażony w specjalną kartę parkingową umieszczoną za przednią szybą pojazdu w miejscu umożliwiającym jej odczytanie. Kartę parkingową wydaje starosta na podstawie orzeczenia wydanego przez specjalistów. W praktyce często jest tak, że osoby posiadające taki dokument dodatkowo naklejają na samochód specjalne naklejki informujące o niepełnosprawności.

 

Uważaj, gdzie parkujesz

Na jakie uprawnienia mogą liczyć osoby niepełnosprawne? Najbardziej znanym z nich jest możliwość skorzystania ze specjalnych miejsc parkingowych, oznaczonych znakami i zastrzeżonych tylko dla osób posiadających kartę parkingową. Zdarzają się niestety zupełnie sprawni kierowcy, którzy bezprawnie naruszają ten przywilej i parkują w zastrzeżonych miejscach.Takie postępowanie jest nie tylko wątpliwe moralnie, ale i nielegalnemówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plKierowca musi w takiej sytuacji liczyć się z karą wynoszącą 500 zł. Ale to nie wszystko. Zgodnie z artykułem 130a Kodeksu Drogowego pozostawienie pojazdu nieoznaczonego kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych skutkuje odholowaniem pojazdu na koszt właścicieladodaje Florkowska.

 

Znaki, znakom nierówne

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to osoby obniżonej sprawności ruchowej mogą (przy zachowaniu szczególnej ostrożności) nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu bądź postoju. Chodzi dokładnie o znaki:

  • B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”,

  • B-3 „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”,

  • B-3a "zakaz wjazdu autobusów",

  • B-4 "zakaz wjazdu motocykli",

  • B-10 "zakaz wjazdu motorowerów",

  • B-35 "zakaz postoju",

  • B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste",

  • B-38 "zakaz postoju w dni parzyste",

  • B-39 "strefa ograniczonego postoju".