31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Obszar zabudowany - poradnik kierowcy ‹‹ powrót do listy raportów
[13.02.2014]

Obszar zabudowanyporadnik kierowcy

 

Droga drodze nierównawiedzą to kierowcy, którym zdarzyło się złamać przepisy obowiązujące na obszarze zabudowanym. Na co można pozwolić sobie w takim miejscu? Za co grożą największe mandaty? Poniżej najważniejsze fakty o których powinieneś wiedzieć.

 

Obszar zabudowany kojarzy się kierowcom głównie z charakterystycznym znakiem drogowym przedstawiającym szereg czarnych domków. Znak D-42 wskazuje na początek takiego obszaru, natomiastprzekreślonyznak D-43. Pojęcie obszaru zabudowanego ujęte jest w Kodeksie Drogowym i oznacza (mówiąc najprościej) obszar wzdłuż drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska bądź przemysłowa i trzeba liczyć się ze wzmożonych ruchem pieszych oraz pojazdów. Co z tego wynika dla kierowców? Przede wszystkim pewne ograniczenia.

 

 

Kara za spaliny i hałas

Poruszanie się po obszarze zabudowanym wiąże się przede wszystkim z większym ograniczeniem prędkościmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plW godzinach między 5 a 23 kierowcy nie mogą przekraczać tam 50 km/h,poza tymi godzinami dopuszcza się prędkość do 60 km/hzaznacza Florkowska. Zmotoryzowani powinni pamiętać także o tym, że w obszarze zabudowanym zabrania się używania sygnałów dźwiękowychchyba, że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. Za niepotrzebne uderzanie w klakson grozi 100 kary. Naruszenie zakazu postoju w obszarze zabudowanym kosztować może już nawet 300 zł. Należy pamiętać też, że na takim terenie zabronione jest używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym hałasem. Za lekceważenie prawa w tym zakresie grozi do 300 kary.

 

Częsty błąd, częsta kara

Choć część kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, to na obszarze zabudowanym nie można też pozostawiać pracującego silnika podczas postoju. To dosyć często spotykany widok, który może kosztować kierowcę 100 zł. Surowiej, bo mandatem o wysokości 300 karane jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego. Zmotoryzowani powinni zwrócić też uwagę na autobusy, które sygnalizują zamiar zmiany pasa bądź podejmują próbę wyjazdu z zatoczki. W takiej sytuacji kierowca powinien umożliwić autobusowi wykonanie manewruw przeciwnym razie grozi mu 200 kary.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. 4trucks.pl
  2. motopodprad.pl
  3. autokult.pl