13724
online
Policja
35
Inspekcja
6
Wypadek
83
Informacja prasowa - Olsztyn stoi w korkach już na zawsze? ‹‹ powrót do listy raportów
[06.03.2013]

Olsztyn stoi w korkach już na zawsze?

 

Ile czasu spędzają w zakorkowanych ulicach mieszkańcy Olsztyna? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl. Wnioski płynące z analizy wyników są dalekie od optymistycznych.

 

W badaniu pod lupę wzięto nie tylko średnie prędkości osiągane przez kierowców, ale także czas potrzebny im na pokonanie poszczególnych odcinków. Eksperci z serwisu Korkowo.pl przyjęli założenie, że dana osoba dwukrotnie w ciągu dnia przejeżdża przez centrum Olsztyna np. jadąc do pracy a potem z powrotem do domu. – Należy zauważyć, że to i tak dość optymistyczny scenariusz, ponieważ wielu kierowców musi pokonać nieraz całe miasto by dotrzeć do pracy – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Chcieliśmy sprawdzić czy przejazd przez serce miasta w godzinach szczytu wiąże się z wysokimi stratami czasowymi – dodaje Florkowska. Jak się okazało, kierowcy w Olsztynie spędzają w porannych
i popołudniowych korkach około 5 dni rocznie. Dokładnie mowa o 122 godzinach za kółkiem. Oznacza to, że każdego miesiąca kierowca poświęca na przebijanie się przez zatłoczone centrum ponad 10 godzin życia.

 

20 km/h i to w centrum

Jak wspomniano powyżej, specjaliści z serwisu Korkowo.pl dokonali też pomiarów średnich prędkości osiąganych przez kierowców na czterech ulicach Olsztyna w godzinach szczytu. Dane potwierdzają to, co na własnej skórze odczuwają zmotoryzowani – w centrum jeździ się wolno, nawet bardzo. Średnia prędkość na ulicy 22 Stycznia wynosi 32 km/h. Na ulicy Partyzantów prędkościomierze wskazują 26 km/h a na Kościuszki zaś 24 km/h. Najwolniej jeździ się po ulicy 21 Listopada. Kierowcy pokonują ją w tempie oscylującym wokół 20 km/h.

 

                                                                   Tabela1. Prędkości w centrum Olsztyna

Ulica

Średnia prędkość

22 Stycznia

32 km/h

21 Listopada

20 km/h

Partyzantów

26 km/h

Kościuszki

24 km/h

                                                                                                                           źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Olsztyna w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Olsztyna (ul. 22 stycznia,ul. 21 listopada, ul. Partyzantów (od al. Wojska Polskiego do Lanca) i ul. Kościuszki (ul. Mickiewicza do al. Piłsudskiego)).