96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Płacisz albo czasem albo gotówką ‹‹ powrót do listy raportów
[30.01.2013]

Płacisz albo czasem albo gotówką

 

Postanowiliśmy sprawdzić ile czasu kosztuje kierowców jazda w 100% zgodna z przepisami. Wydłużone dojazdy do pracy to zwykle domena tych, którzy dojeżdżają do pracy z miejscowości położonych pod wielkimi miastami. Jak długo siedzą oni za kółkiem?

 

Tym razem przyglądamy się trasie na linii Wrocław-okoliczne miejscowości. To odcinki, codziennie pokonywane przez wielu pracujących. Przejechali nimi także Yanosikowi testerzy, którzy jechali całkowicie zgodnie z przepisami. Wyniki obu wariantów przedstawiamy w tabeli poniżej:

 

 

 

 

Analiza zebranych danych pozwala stwierdzić, że jazda zgodna z przepisami kosztuje sporo czasu. Najwyraźniej widać to na przykładzie trasy na linii Wrocław – Trzebnica. Statystyczny kierowca pokonuje ją w pół godziny. Nasi testerzy potrzebowali na to prawie godziny. Różnica w trakcie jednorazowego przejazdu wynosi zatem: 22 minuty. Załóżmy, że osoba pracująca pokonuje ten dystans dwukrotnie w ciągu dnia jadąc i wracając z pracy. Traci wtedy 44 minuty dziennie. W skali roku (licząc tylko dni pracujące) daje to 185 godzin, czyli prawie 8 dni!

 

Należy jednak zauważyć, że osoby, które nie trzymają się tak skrupulatnie przepisów ryzykują nie tylko swoim zdrowiem, ale także czymś bardziej przyziemnym – portfelem. Fotoradary wyrastają jak grzyby po deszczu i są bezlitosne. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 500 złotych.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00.