46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Po centrum lepiej pieszo? ‹‹ powrót do listy raportów
[07.09.2012]

Po centrum lepiej pieszo?

 

Recepta na poznański korek? To proste: wystarczy wymieszać ze sobą koniec sezonu urlopowego, początek roku szkolnego i rozkopaną Kaponierę. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, jak wyglądał ruch na ulicach miasta na początku września.

 

Kiedy ostatnio badano natężenie ruchu w Poznaniu, trwały jeszcze wakacje a remont Ronda Kaponiera dopiero się rozpoczynał. Średnie prędkości osiągane przez kierowców w okolicy ronda zmalały o średnio 7 km/ h. Mieszkańcy obawiali się, że wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem przejazd przez centrum stanie się koszmarem.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, jak wyglądało natężenie ruchu w pierwszych dniach września, na ulicach położonych blisko Ronda Kaponiera, które obecnie służą za drogi objazdowe.

 

Jak się okazało – nie ma powodów ani do paniki ani do specjalnej radości. Po Poznaniu nadal jeździ się w żółwim tempie. I generalnie – trochę wolniej niż było to w wakacje. Mapa traffic Poznania wskazuje wyraźnie, że tempo w jakim poruszają się kierowcy jest niskie – nic dziwnego, ze kierowcy stoją w korkach, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych.

 

Obciążone ruchem są zwłaszcza ulica Zeylanda, Roosevelta i Niepodległości. W porównaniu z latem ruch na Grunwaldzkiej zwolnił średnio aż o 8 km/h, na Niepodległości o 7 km/h, na Roosevelta o 6 km/h. Na Moście Dworcowym i ul. Zeylanda odnotowano małe przyspieszenie, które przez kierowców może być w zasadzie nieodczuwalne.

 

Zmotoryzowanym w centrum przyda się więc odrobina cierpliwości i nadziei na szybkie zakończenie prac na rondzie. Ostatecznie kierowcy mogą zdecydować się na piesze lub rowerowe wędrówki – wyjdzie na pewno taniej a nierzadko także szybciej.

 

 

                                           Tabela 1.

ulica

Średnia dzienna prędkość (badanie wrześniowe)

Średnia dzienna prędkość (badanie sierpniowe)

Zeylanda

20 km/h

19 km/h

Roosevelta

20 km/h

26 km/h

Most Dworcowy

24 km/h

22 km/h

Grunwaldzka

25 km/h

33 km/h

Niepodległości

21 km/h

28 km/h

                                                                                                                                              Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w dniach 13.08.2012 oraz 3-5.09.2012.