11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Po drogach krajowych jak żółwie? ‹‹ powrót do listy raportów
[30.08.2013]

Po drogach krajowych jak żółwie?

 

Choć między kierowcami często dochodzi do różnicy zdań to w narzekaniu bywają oni bardzo zgodni. Obiektem krytyki są nie tylko miejskie korki, fotoradary i mandaty, ale także drogi krajowe. Zmotoryzowani ubolewają często, że ich stan uniemożliwia płynną i bezpieczną jazdę. Sprawie przyjrzeli się specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Polska nigdy nie słynęła z sieci nowoczesnych, wielbionych przez kierowców dróg. Jednak nie jest tak źlewedług danych GDDKiA (2012 r.) prawie 62,7% polskich dróg znajduje się w stanie określonym jako dobry. W stanie niezadowalającym mamy 23,8% dróg, natomiast w złym13,5%. Co dosyć oczywiste, uwagę kierowców przyciągają głównie drogi znajdujące się kiepskim stanie.

 

Zła droga – ale tylko w 1/5?

Jak wynika z analiz GDDKiA, do trzech dróg krajowych w najgorszym stanie technicznym należy droga nr 19, 17 oraz 91. Droga krajowa nr 17 łączy aglomerację białostocką, lubelską oraz rzeszowską i ponad 20% jej długości znajduje się w złym stanie. W przypadku krajowej 19 biegnącej przez woj. mazowieckie i lubelskie, zawartość odcinków w złym stanie wynosi ok 18%, dla drogi nr 91 (łączącej Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową) odsetek ten wynosi ok. 17,8%. Jak jeździ się po tych krajówkach?

 

Kiepska droga, średnia prędkość

Przez ostatnie kilka tygodni monitorowaliśmy natężenie ruchu na tych trzechkrajówkachmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Chcieliśmy sprawdzić w jakiej sytuacji kierowcy, którzy z nich korzystajądodaje Florkowska. Okazało się, że średnie prędkości na omawianych drogach nie oszołamiające, ale też dalekie od dramatu. Średnia prędkość pojazdów na drodze krajowej nr 19 wynosi ok. 63 km/h. Na krajowej 17. jest nieco wyższa i oscyluje w granicach 68 km/h. Najwolniej poruszają się kierowcy na drodze nr 91ich prędkościomierze wskazują ok. 60 km/h. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na szybkość poruszania się wpływa nie tylko sam stan nawierzchni, ale także liczba samochodów przemierzająca ten sam odcinek, czas w którym prowadzimy pojazd a także znaki drogowe, które regulują dopuszczalne prędkości.

 

 

                  Drogi krajowe w najgorszym stanie a prędkości pojazdów
 

Numer drogi

Odsetek „złego stanu”

Średnia prędkość

DK 19

20,5 %

63 km/h

DK 17

18,1%

68 km/h

DK 91

17,8%

60 km/h

                                                                                                                              źródło:GDDKiA, Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po analizowanych trasach dniach 1-30 sierpnia 2013.