11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Pół miesiąca za kółkiem czy mandat ‹‹ powrót do listy raportów
[04.02.2013]

Pół miesiąca za kółkiem czy mandat?

 

Jak szybko statystyczny Polski kierowca dociera do celu swojej podróży? Jak wypada w porównaniu z osobami, które ściśle przestrzegają przepisów? Sprawdzili to testerzy Yanosika. Dziś przedstawiamy wyniki dotyczące tras prowadzących do i z Koszalina.

 

W Wielkim Teście Drogowym, testerzy przebadali w sumie cztery duże trasy liczące razem około 1400 kilometrów. Dzięki temu zdobyli wiele cennych danych dotyczących rzeczywistej sytuacji na polskich drogach. Przypomnijmy: testerzy poruszali się w 100% zgodnie z przepisami. Ich średnie prędkości porównano z prędkościami osiąganymi przez zwykłych kierowców. W tabeli poniżej przedstawiamy wyniki odnoszące się do tras biegnących do i z Koszalina.

 

Ogólny rezultat był łatwy do przewidzenia: jadąc zgodnie z przepisami kierowcy muszą liczyć się z dłuższym pobytem za kółkiem. W porównaniu ze statystycznym kierowcą, osoba, która prowadzi auto całkowicie zgodnie z przepisami traci ok. 25 procent czasu.

 

Warto zanalizować tę sytuację na liczbach bezwzględnych. Weźmy pod uwagę przykład trasy na linii Koszalin-Jastrowie. Statystyczny kierowca pokonuje ją w 1 godzinę i 38 minut. Testerzy Yanosika potrzebowali na to 2 godzin i 23 minut. Oznacza to, że podróż zajęła im o 45 minut więcej niż zwykłym kierowcom. Załóżmy, że ktoś przejeżdża tę trasą dwukrotnie w ciągu dnia np. jadąc do i z pracy. W skali roku spędza on za kółkiem prawie 16 dodatkowych dni, czyli pół miesiąca.

Podróżowanie zgodne z przepisami wymaga zatem konkretnych, mierzonych w tygodniach wyrzeczeń. Tym niemniej, należy pamiętać, że lekceważenie znaków drogowych, nawet tych, które wydają się niesłuszne może być zagrożeniem nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla kieszeni. Mandat za przekroczenie prędkości wynieść może nawet 500 zł.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Yanosik.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00.


 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl