13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Popołudnia są najgorsze – raport drogowy ‹‹ powrót do listy raportów
[13.05.2014]

Popołudnia są najgorsze – raport drogowy

 

Poranki bywają bardzo ciężkie i wie o tym każdy, kto wcześnie wstaje do pracy. W przypadku kierowców z dużych miast sprawa jest jeszcze gorsza – trzeba liczyć się z korkami. Jednak – jak wynika z badań, to nie poranki są najtrudniejsze. Prawdziwe korki zaczynają się po południu.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili badania średnich prędkości osiąganych przez kierowców w godzinach szczytu – zarówno tych porannych, jak i po południowych. Pod uwagę brano sześć dużych miast Polski: Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawę, Gdańsk oraz Poznań. Jak się okazało, druga, popołudniowa fala korków jest gorsza od pierwszej – w trakcie jej trwania prędkości pojazdów w przebadanych miastach spadają o średnio 6 km/h! Największe spadki odnotowano w Krakowie – w porównaniu z porannymi godzinami szczytu, po południu średnia prędkość pojazdów topnieje o 8 km/h czyli o 22%!

 

Dlaczego ruch intensyfikuje się popołudniami? W dużej mierze zawdzięczamy to dwóch czynnikom: po pierwsze kierowcom wracającym z pracy, jadącym na spotkania, a po drugie osobom, które dopiero po południu mają czas na załatwienie takich spraw jak zakupy czy wizyta w banku.

 

Nad morzem najlepiej

W najlepszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Gdańska. Mogą oni mówić o podwójnym szczęściu. Godziny szczytu są dla nich stosunkowo łaskawe – rano prędkościomierze wskazują zwykle ok. 40 km/h a popołudniu niewiele mniej, bo 36 km/h. Spadek prędkości (na tle innych miast) również prezentuje się korzystnie: po południu kierowcy zwalniają o 4 km/h (ok. 10%).

 

 

      Trudne godziny szczytu

miasto

Rano

Po południu

Spadek o

Kraków

37 km/h

29 km/h

8 km/h

Katowice

35 km/h

28 km/h

7 km/h

Wrocław

33 km/h

28 km/h

5 km/h

Warszawa

37 km/h

32 km/h

5 km/h

Gdańsk

40 km/h

36 km/h

4 km/h

Poznań

34 km/h

28 km/h

6 km/h

                                                                                                             źródło: Yanosik.pl
                                                                                                             oprac. Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 11-12 maja 2014 w godzinach 7-9 oraz 16-18.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl
  2. auto-swiat.pl