13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Poznań daleko w tyle za Ostrowem ‹‹ powrót do listy raportów
[19.06.2012]

Poznań daleko w tyle za Ostrowem

 

Mimo, że Miast-Gospodarzy EURO 2012 mamy w Polsce cztery to piłkarską atmosferę i emocje związane z mistrzostwami czują wszyscy. Czy EURO wpłynęło również na ruch w miejscowościach położonych w pobliżu Miast-Gospodarzy? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili z jaką średnią prędkością jeździ się po Ostrowie Wielkopolskim.

 

35km/h to średnia prędkość z jaką obecnie poruszają się kierowcy jeżdżąc po ścisłym centrum Ostrowa Wielkopolskiego, co stanowi lepszy wynik od stolicy Wielkopolski (patrz Jak jeździ się po Poznaniu podczas Euro?). Z analizy danych zebranych przez serwis Korkowo.pl wynika, że w promieniu od 2 do 5km od centrum średnia prędkość oscyluje w granicy 56km/h. Trochę dalej od centrum (5-10km) kierowcy rozpędzają się do 65 km/h. Natomiast zaskakujący jest fakt, iż na obrzeżach miasta prędkość spada do 61km/h. W porównaniu z majem 2012 wynik osiągnięty przez ostrowskich kierowców w czerwcu 2012 jest porównywalny. Poniżej porównanie sytuacji drogowej w Ostrowie Wielkopolskim w maju i czerwcu 2012.

 

 

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Korkowo.pl wynika, że sytuacja na ostrowskich drogach znacznie różni się od tej zastanej w Poznaniu. Aktualnie średnia prędkość w ścisłym centrum Poznania wynosi wynosi 30km/h - w Ostrowie Wlkp. 36 km/h. Również znaczne dynamiczniej jeździ się w Ostrowie w odległości 2-5km od centrum. Podobna sytuacja występuje na obrzeżach miasta (5-15 km od centrum) zarówno w godzinach porannego, jak i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Szczegółowe porównania znajduje się w tabeli poniżej.

 

* badania dotyczą sytuacji drogowej w czerwcu 2012 w godziny szczytu (6:00-9:00, 16:00-18:00)

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Ostrowa Wielkopolskiego i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach od 06:00 do 22:00 w maju i czerwcu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.