39519
online
Policja
230
Inspekcja
25
Wypadek
250
Informacja prasowa - Poznaniacy stoją 13 dni w korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[24.10.2012]

Poznaniacy stoją 13 dni w korkach

 

Uliczne korki na stałe wpisały się w miejski krajobraz, zwłaszcza w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Jazda przez zatłoczone centrum kosztuje nie tylko sporo nerwów ale i pieniędzy. Nie mówiąc już o czasie jaki kierowcy tracą na dojazdy. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli, ile czasu pochłania stanie w poznańskich korkach.

 

Badaniu poddano główne ulice dojazdowe do centrum, które są często uczęszczane przez osoby zmierzające do pracy. Jak się okazało przeciętny poznański kierowca (dzięki tylko samym dojazdom do miejsca zatrudnienia) spędza w korkach prawie 13 dni w skali roku. Wychodzi na to, że każdego miesiąca, spędza on nieco ponad dobę za kółkiem.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na czterech ulicach Poznania. Najwolniej, ze średnią prędkością 27 km/h poruszają się kierowcy jadący po ul. Garbary. Trochę szybciej, bo ze średnią prędkością 29 km/h zmotoryzowani pokonują aleję Niepodległości. W lepszej sytuacji są ci którzy w godzinach szczytu przejeżdżają przez ul. Głogowską. Ich średnia szybkość wynosi 47 km/h. W najbardziej komfortowej sytuacji są kierowcy poruszający się po ulicy Dąbrowskiego. Średnia prędkość pojazdów na tej ulicy wynosi 57 km/h.

 

 

                                                  Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9
oraz 15-17)

Al. Niepodległości

29 km/h

ul. Głogowska

47 km/h

ul. Dąbrowskiego

57 km/h

Ul. Garbary

27 km/h

                                                                                  Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Poznania w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Poznania (al. Niepodległości, ul. Głogowska, ul. Dąbrowskiego, ul. Garbary).

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. poznan.gazeta.pl
  2. epoznan.pl
  3. codziennypoznan.pl
  4. poznan.naszemiasto.pl