31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Przejazd kolejowy – pułapka dla kierowcy? ‹‹ powrót do listy raportów
[02.04.2014]

Przejazd kolejowy – pułapka dla kierowcy?

 

Strzeżony czy nie, przejazd kolejowy jest dla kierowcy sprawdzianem czujności, a w skrajnych przypadkach także śmiertelną pułapką. Wiosennych wypadów za miasto będzie coraz więcej – dlatego warto uzbroić się w zapas wiedzy, chronić zdrowie i zawartość portfela. Sama ostrożność jest niezbędna, ale czasem może nie wystarczać.

 

Według policyjnych statystyk, tylko w 2012 roku na przejazdach kolejowych doszło do 78 wypadków, w których zginęło 39 osób. Samochód w starciu z pociągiem ma marne szanse na przetrwanieto nie ulega wątpliwości. O tym, że przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg wiedzą chyba wszyscy. Z przestrzeganiem pozostałych zasad może być już gorzej.

 

Objazd niemożliwy

Warto wiedzieć, że prawo zobowiązuje kierowcę do zachowania takiej prędkości, która umożliwi mu zatrzymanie pojazdu, w razie gdy zapory zaczną się zamykać bądź gdy zobaczy nadjeżdżający pojazd szynowy.Na przejazdach kolejowych obowiązuje też oczywiście zakaz objeżdżania opuszczonych zapór, ale także zakaz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie bądź podnoszenie zapór nie zostało jeszcze zakończonemówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Za takie przewinienie, pomijając już kwestie bezpieczeństwa, grozi kara 300 mandatu dodaje Florkowska. O taką samą kwotę zubożeje portfel kierowcy, który wpadnie na pomysł wyprzedzania na przejeździe kolejowym lub bezpośrednio przed nim. Kodeks Drogowy zabrania też wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Kto złamie ten zakaz musi liczyć się z karą 300 zł.

 

Auto na torach

Karalne jest też omijane pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Za manewr tego rodzaju kierowca otrzymać może 250 mandatu. Co w sytuacji, w której samochód został unieruchomiony w trakcie pokonywania przejazdu? Kierowca jest zobowiązany jak najszybciej usunąć auto z drogia jeśli to niemożliweto ostrzec kierowcę pociągu przed niebezpieczeństwem. Naruszenie tego obowiązku oznacza 300 kary.

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. auto-news.pl