123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Przepisowa jazda kosztuje tydzień pracy ‹‹ powrót do listy raportów
[29.01.2013]

Przepisowa jazda kosztuje tydzień pracy

 

Ile czasu tracą kierowcy, którzy muszą dojeżdżać do pracy w innym mieście? Czy jazda zgodnie z przepisami chroni ich kieszenie?

 

Wielki Test Drogowy Yanosika pokazał, że kierowcy jadący w zgodzie z przepisami jadą prawie 20 % dłużej niż statystyczni kierowcy. Sprawdziliśmy, jak działa to w lokalnej skali. Czy mieszkańcom podpoznańskich miejscowości opłaca się codzienne dojeżdżanie do miasta, zakładając, że robią to zgodnie z przepisami?

 

 

Jak się okazało, jazda w pełni zgodna z przepisami oznacza dodatkowe minuty a nawet i godziny spędzone za kółkiem. Na przykład: kierowcy poruszający się na linii Oborniki – Poznań pokonują ten dystans średnio w pół godziny. Ci, którzy poruszają się przepisowo w 100 procentach, potrzebują na dojazd 50 minut. Oznacza to, że każdego dnia, dojazd do i z pracy zajmuje im 40 minut więcej niż przeciętnemu kierowcy. W skali roku (uwzględniając tylko dni robocze) oznacza to dodatkowe 168 godzin w samochodzie, czyli całe 7 dodatkowych dni spędzonych za kółkiem. Z analizy danych wynika zatem, że kierowcy całkowicie podporządkowani przepisom płacą za swą subordynację jednym tygodniem. Oczywiście, na innych trasach różnica między „przejazdem statystycznym” a „całkowicie zgodnym z przepisami” jest mniejsza (np. droga na linii Poznań-Leszno na której przepisowi kierowcy jadą o 7 procent dłużej niż statystyczni zmotoryzowani).

 

Podsumowując: dojazd do i z Poznania trwa średnio 20 procent dłużej jeśli pokonujemy tę trasę przepisowo.

 

Pocieszeniem dla kierowców – prymusów może być fakt, że ci którym zdarza się łamać przepisy, narażają się na bolesne dla portfela konsekwencje. Na drodze czekają na nich nie tylko patrole policji, ale także fotoradary. Kierowcy, którzy stawiają na szybką jazdę oszczędzają czas, ale nie zawsze przekłada się to na finansowe oszczędności. Mandat to wydatek, którego wartość wynosi od 50 zł wzwyż

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00.