31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Przewlekłe korki – witamy w Poznaniu? ‹‹ powrót do listy raportów
[20.03.2014]

Przewlekłe korki – witamy w Poznaniu?

 

Poznańskie korki są bardziej uciążliwe niż to na pozór wygląda – taki wniosek płynie z najnowszych badań. Jak się okazało, w stolicy Wielkopolski zwiększone natężenie ruchu trwa przez… pół doby. Czy kierowcy są trwale „skazani na korki”? Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili dobowe pomiary średnich prędkości osiąganych przez poznańskich kierowców. Wnioski? Korki w mieście mają przewlekły charakter – zaczynają się jeszcze przed 8 rano i trwają aż do godziny 19 – czyli przez całe 12 godzin. W tym czasie średnia prędkość pojazdów nie przekracza 33 km/h. Najgorzej jest ok. 17, wówczas prędkościomierze wskazują zaledwie 28 km/h.

 

Kierowcy z Poznania którzy liczą na płynną jazdę są w dosyć trudnej sytuacji. Natężenie ruchu zmniejsza się, ale dopiero po godzinie 20. Wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem po Poznaniu można poruszać się z prędkością ok. 42 km/h.

 

 

        Poznań – natężenie ruchu

poza szczytem

w godzinach szczytu

spadek

42 km/h

32 km/h

24 %

                                                                                                   źródło: Korkowo.pl

 

W innych miasta – inaczej?

Jak Poznań prezentuje się na tle innych miast? Nie jest tak źle. Poznańskie korki owszem, trwają długo, ale nie powodują paraliżu drogowego. W Krakowie średnie prędkości w godzinach szczytu komunikacyjnego oscylują wokół 29 km/h, a poza nimi nie przekraczają 42 km/h (różnica 31%). W Katowicach w trakcie największego natężenia ruchu średnia prędkość wynosi 30 km/h, poza tym okresem prędkościomierze wskazują już 43 km/h (różnica 30 %). We Wrocławiu podobniew trakcie szczytu szybkość pojazdów nie przekracza 28 km/h, poza nimi wynosi 39 km/h (różnica 28 %). W Łodzi jest trochę lepiejw czasie szczytu średnie prędkości wskazują ok. 40 km/h w pozostałych godzinach więcej, bo ok. 46 km/h (różnica 13%). Nadspodziewanie dobrze wypadła stolica. W godzinach szczytu prędkościomierze w Warszawie dochodzą do 39 km/h, poza nimi prędkości osiągają poziom nawet 43 km/h (różnica 10%).

 

 

        Inne miasta – natężenie ruchu

miasto

poza szczytem

w godzinach szczytu

różnica

Kraków

42 km/h

29 km/h

31%

Katowice

43 km/h

30 km/h

30%

Wrocław

39 km/h

28 km/h

28%

Łódź

46 km/h

40 km/h

13%

Warszawa

43 km/h

39 km/h

10%

                                                                                                     źródło: Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu między 18-20 marca 2014.