123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Przewozisz w samochodzie ładunek? To powinieneś wiedzieć ‹‹ powrót do listy raportów
[03.10.2013]

 

Przewozisz w samochodzie ładunek? To powinieneś wiedzieć

 

 

Przeprowadzka, większe zakupy a czasem po prostu sąsiedzka przysługa – okazji do przewożenia w samochodzie ładunków nie brakuje. Niektóre z bagaży mogą jednak stać się kłopotliwe i narazić kierowcę na mandat czy nawet poważny wypadek. Przewożenie rzeczy obwarowane jest szeregiem prawnych wymogów. Sprawdź jakich!

 

Samochód umożliwia stosunkowo szybki i wygodny transport rzeczy, ale są jednak granice, których kierowca nie może przekroczyć. Pierwsza i nadrzędna zasada: ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. W przypadku kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B, masa całkowita pojazdów, którymi się on porusza nie przekracza 3,5 tony, ale może być też niższa – i trzeba wziąć to pod uwagę.

 

Pewne mocowanie, pełna widoczność

Kierowcy powinni zwrócić uwagę na sposób w jaki umieszczają w samochodzie ładunek. Chodzi tu nie tylko o komfort ale także bezpieczeństwo podróży mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Podstawowe zasady dotyczące umieszczania bagaży reguluje Kodeks Drogowy, a dokładnie artykuł 61wskazuje Florkowska. Ładunek nie powinien naruszać stateczności pojazdu ani też utrudniać kierowania pojazdem czy ograniczać widoczności. Bagaże nie powinny też zasłaniać świateł i urządzeń sygnalizacyjnych w przeciwnym razie kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł. Za zasłanianie tablic rejestracyjnych kara jest nieco mniejsza i zuboży kierowcę o 100 zł. Zmotoryzowany powinien dopilnować też, aby ładunek nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Dodatkowo ładunek należy zabezpieczyć przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu.Ruchome, głośno klekoczące bagaże zatem wykluczone. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to w świetle prawa ładunek nie powinien mieć odrażającego wyglądu czy wydzielać odrażającej woni. Urządzenia, które służą do mocowania ładunku powinny zostać zabezpieczone przed np. rozluźnieniem czy spadnięciem. Przed ruszeniem trasę należy upewnić się co do ich sprawności.

 

Ile może wystawać?

Co w sytuacji, w której kierowca chce przewieść ładunek wystający poza obrysy pojazdu? Prawo dopuszcza taką możliwość, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli ładunek wystaje poza boczne płaszczyzny pojazdu to całkowita szerokość pojazdu razem z ładunkiem nie może przekraczać 2,55m (jeśli sama szerokość pojazdu mierzy 2,55m to wtedy jego szerokość razem z ładunkiem nie może przekraczać 3m). Jednak uwaga – ładunek musi być umieszczony w taki sposób, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23cm. W przypadku ładunku wystającego z tyłu pojazdu przyjmuje się, że nie może wystawać on bardziej niż 2m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu. Jeśli ładunek wystaje z przodu pojazdu to nie może on wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5m od siedzenia kierowcy.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl
  2. log24.pl