42888
online
Policja
120
Inspekcja
29
Wypadek
250
Informacja prasowa - Przyszedł wrzesień, miasta zwolniły. Jak bardzo? ‹‹ powrót do listy raportów
[10.09.2013]

Przyszedł wrzesień, miasta zwolniły. Jak bardzo?

 

Scenariusz jest taki sam od lat: w wakacje ruch w centrach miast nieco słabnie, a po ich zakończeniu wszystko wraca do normy. Dla wielu zmotoryzowanych „norma” to codzienna i wyczerpująca walka z korkami. Czy w tym roku „powrót z wakacji” jest szczególnie trudny? Znamy najnowsze wyniki badań.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili badania dotyczące sytuacji na drogach w centrach dużych polskich miast. Pod uwagę brano dwa okresy porównawcze: sezon wakacyjny i początek roku szkolnego. Co się okazało? Wraz z pierwszym dzwonkiem wzrosło natężenie ruchu na drogach. Na szczęście spadek średnich prędkości nie przybrał spektakularnych rozmiarów.Największą różnicę zaobserwowaliśmy w stolicy, gdzie średnia prędkość po wakacjach spadła z 39 na 36 km/hmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.W Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu odnotowano mniejsze spadki prędkości oscylujące wokół 1-2 km/hdodaje Florkowska.

 

Jest znośnie – będzie gorzej?

Obecnie średnie prędkości w przebadanych miastach utrzymują się na poziomie 35 km/h, w szczycie sezonu urlopowego było to ok. 37 km/h. Różnica ta póki co nie jest duża – jednak z biegiem czasu może się pogłębiać. Na początku września jakiś odsetek zmotoryzowanych korzysta jeszcze z urlopów, pogoda też raczej dopisuje, więc drogi są przejezdne. Prawdziwym testem dla miast będą najbliższe jesienno-zimowe miesiące.

 

 

          Tak zmieniły się średnie prędkości w centrach miast

 

Miasto

Wakacje

Po wakacjach

Różnica

Warszawa

39 km/h

36,5 km/h

2,5 km/h

Poznań

36,5 km/h

35,5 km/h

1 km/h

Kraków

36,5 km/h

34,5 km/h

2 km/h

Wrocław

34 km/h

33 km/h

1 km/h

                                                                                                                                                              źródło: Korkowo.pl

 

                                                *średnie prędkości w odległości 0-5 km od centrum

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach w dniach 1-30 sierpnia oraz 1-9 września 2013.