96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Raport drogowy – poznaj stan dróg, którymi pojedziesz na wakacje ‹‹ powrót do listy raportów
[04.07.2013]

Raport drogowy – poznaj stan dróg, którymi pojedziesz na wakacje

 

Nasze drogi i autostrady czeka turystyczne oblężenie, typowe dla okresu wakacyjnego. Czy na to gotowe? Jaki jest właściwie stan polskich dróg? To już zależy od województwa. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przedstawiają wakacyjny niezbędnik kierowcy, który chce wiedzieć więcej!

Jak się okazuje obiegowa, krytyczna opinia o polskich dróg jest nieco przesadzona. Z roku na rok w Polsce jeździ się coraz bezpieczniej, poprawia się też stan nawierzchni. Problem tylko w tym, że dróg i autostrad mamyza mało!

Mieć tyle dróg, co w Niemczech

Według opracowaniaPolskie drogi” przez Centrum im. Adama Smitha (2013) największą bolączką jest brak rozwiniętej sieci dróg ekspresowych i autostrad. W Polsce mamy ok. 2,5 tysiąca kilometrów tego typu drógdla porównania we Francji i Niemczech znajdziemy ich ponad 10 tysięcy. Po względem zwykłych dróg krajowych wypadamy nieco lepiej. W Polsce ten typ dróg liczy niecałe 19 tysięcy kilometrów, w Hiszpanii ok. 11 tysięcy, ale już na przykład w Niemczech prawie 40 tysięcy.Jeżeli zestawimy wzrost natężenia ruchu drogowego z niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturą to będziemy wiedzieli skąd bierze się frustracja kierowcówmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Intensywna eksploatacja stosunkowo małej sieci dróg sprawia, że szybciej się one niszczą, a to obniża komfort podróżowaniadodaje Florkowska.

Drogi lepsze niż myślisz

Kierowcy nie powinni jednak popadać w pesymizm. Choć nie posiadamy zawrotnej liczby dróg krajowych to one w dość dobrym stanieco sprzyja bezpieczeństwu kierujących. Według danych GDDKiA (2012r) prawie 62,7 procent polskich dróg znajduje się w stanie określonym jako dobry. W stanie niezadowalającym mamy 23,8 procent dróg, natomiast w złym13,5 procent.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnym województwach? Najlepiej wypadają województwa
zachodniopomorskie i pomorskieodsetek dobrych dróg wynosi w nich powyżej 70%. W najgorszej sytuacja województwa kujawsko-pomorskie i dolnośląskiew dobrym stanie jest tam około połowy dróg krajowych. W pozostałych województwach odsetek dobrych dróg wynosi około 60 procent.

Na jakie drogi krajowe uważać?

W trakcie planowania wakacyjnych podróży kierowcy powinni zwrócić też uwagę na konkretne numery dróg krajowych po których będą się poruszać. Gdzie trzeba uważać najbardziej? Według danych GDDKiA w najgorszym stanie technicznym znajduje się:

Droga krajowa numer 19 (łącząca aglomerację białostocką, lubelską oraz rzeszowską)20,5 % stanu złego.

Droga Krajowa numer 17 (przebiegająca przez woj. Mazowieckie i lubelskie)18,1% stanu złego

Droga krajowa nr 91 (łączy Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową) 17,8% stanu złego

Droga krajowa nr 11 (biegnie na linii KołobrzegPoznań - Bytom) 17,4 stanu złego

Droga krajowa nr 22 (przebiega od granicy z Niemcami w Kostrzynie do granicy z Rosją w Grzechotkach) 17,4% stanu złego.

Droga krajowa nr 12 (przecina Polskę równoleżnikowo od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach)  16,7% stanu złego.