115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Informacja prasowa - Rok szkolny - koszmar kierowców? ‹‹ powrót do listy raportów
[05.09.2014]

Rok szkolny – koszmar kierowców?

 

Pierwszy dzwonek już za nami – wrzesień ruszył z kopyta razem z nowym rokiem szkolnym. Efekt? Na ulice polskich miast triumfalnie powróciły korki. Czy jest aż tak źle? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Koniec wakacji dla uczniów oznacza konieczność powrotu do szkolnych ławek, dla rodziców – powrót z urlopu wprost do firmowego biurka. Nic dziwnego zatem, że gęstnieje ruch na drogach – na ulice powracają urlopowicze i ci, którzy podwożą do szkół i przedszkoli swoje pociechy. Czy 1 września sparaliżował ruch w miastach?

 

Nie ma dramatu, ale zwalniamy

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl wynika, że wraz z pierwszym dzwonkiem ruch w miastach uległ zwiększeniu, ale nie można mówić tu o dramatycznym spadku średnich prędkość. Specjaliści porównani prędkości osiągane przez pierwsze dni września z prędkościami rejestrowanymi w samym środku wakacji. Prawda jest taka, że w większości miast i tak auta przemieszczają się dość wolno. Najgorzej w zestawieniu wypadł Wrocław: o ile w wakacje kierowcy jeździli tam z prędkością ledwo przekraczającą 28 km/h; we wrześniu, prędkościomierze oscylują już wokół 27 km/h. Tylko nieco lepiej przedstawia się sytuacja Krakowa i Poznania – w szczycie wakacyjnego sezonu samochody w centrum przekraczały tam nieznacznie próg 30 km/h, po wakacjach wskazówki prędkościomierzy wskazują okolice 28 km/h.

 

Prymusi nad morzem i na Śląsku

Liderami badania okazał się Gdańsk oraz Katowice. W Gdańsku prędkości wakacyjne i wrześniowe są do siebie zbliżone i otrzymują się na przyzwoitym poziomie 38 km/h. W Katowicach jedzie się jeszcze szybciej – niezależnie od tego czy to sierpień, czy to wrzesień zmotoryzowani mogą liczyć na osiąganie prędkości przekraczającej 45 km/h.

 

 

     Centra miast po wakacjach

 

miasto

Średnia prędkość w centrum po wakacjach

Średnia prędkość w centrum w wakacje

różnica

Katowice

46 km/h

48,5 km/h

2,5 km/h

Gdańsk

37,5 km/h

38 km/h

0,5 km/h

Szczecin

31,5 km/h

33,5 km/h

2 km/h

Warszawa

30,5 km/h

32 km/h

1,5 km/h

Łódź

29,5 km/h

30,5 km/h

1 km/h

Poznań

28,5 km/h

31 km/h

2,5 km/h

Kraków

28 km/h

30,5 km/h

2,5 km/h

Wrocław

27,5 km/h

28,5 km/h

1 km/h

                                                                                         Źródło: Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 3 a 7 sierpnia oraz między 1 a 4 września 2014, w godzinach 6-9 oraz 16-18.

--

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl
  2. wrotapodlasia.pl
  3. fleet.com.pl
  4. gazetawroclawska.pl