13647
online
Policja
38
Inspekcja
5
Wypadek
69
Informacja prasowa - Rowery i motocykle znikają z dróg – kierowcom i tak nie będzie lepiej ‹‹ powrót do listy raportów
[19.09.2013]

Rowery i motocykle znikają z dróg – kierowcom i tak nie będzie lepiej

 

Lato się kończy, a wraz z nim z ulic znika znakomita większość rowerzystów i motocyklistów. Kierowcy nie będą musieli już „dzielić” z nimi drogi. Świetnie? Niekoniecznie. Jesień i zima to dla zmotoryzowanych trudny okres, w którym bardzo łatwo o wypadek. Nowe trudności i pułapki są tuż, tuż.

 

Trudne warunki pogodowe i jesienna słota skutecznie odstraszają amatorów dwóch kółek. Widać to w statystykach wypadków, które prowadzi Policja.

W okresie jesienno-zimowym gwałtownie spada liczba wypadków spowodowanych przez rowerzystów i motocyklistów. Dla przykładu: w maju 2012 rowerzyści przyczynili się do 247 wypadków, natomiast w lutym do 20. Analogiczną sytuację mamy w przypadku kierowców motocykli – o ile w lipcu 2012 spowodowali oni 158 wypadków to np. w styczniu czy lutym już zaledwie po ...jednym (dane: Policja). To dla kierowców dobra wiadomość: w najbliższym czasie spadnie ryzyko wypadku z udziałem „dwukołowców”. Paradoksalnie jednak nie oznacza to od razu zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Dlaczego?

 

Piesi założą czapki niewidki

Wraz z końcem lata dni stają się krótsze i pogarsza się widoczność na drogach oraz jezdniach.Obniża się komfort jazdy, a szaruga wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdymówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Zmotoryzowani powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy z nadejściem jesieni stają się po prostu niewidoczni, a rzadko mają na sobie elementy odblaskowedodaje Florkowska. Efekty niestety widoczne. Liczba wypadków z udziałem pieszych rośnie w trakcie jesieni i zimy, spada zaś wiosną i latem. Wystarczy rzut oka na liczby: okres od października do stycznia odpowiada za 44% wypadków z udziałem pieszych, natomiast analogiczny, 4 miesięczny okres maj-sierpień już tylko za 27% ogółu takich wypadków (Policja 2012 r.).

 

Mokro, ślisko, wypadkowo

Zwiększone zagrożenie bezpieczeństwa pieszych to nie wszystko, ponieważ na początku jesieni – we wrześniu i październiku rośnie też ogólna liczba wypadków drogowych. Dane Policji za rok 2012 wskazują, że oba te miesiące odpowiadają w sumie za prawie 1/5 wszystkich wypadków. Wiadomo, że w większości przypadków przyczyną takich zdarzeń jest nadmierna prędkość, która podczas opadów jest szczególnie niebezpieczna. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, oblodzone a nawet tylko mokre jezdnie stwarzają zagrożenie poślizgu. Kierowcy powinni nie tylko uważać w trakcie prowadzenia pojazdu, ale także przygotować swój pojazd do nowych warunków np. poprzez wymianę opon. Każda pora roku to w końcu inne wyzwanie.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl