96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Ruszyła nowa strefa 30 w Poznaniu. Czy faktycznie coś zmieni? ‹‹ powrót do listy raportów
[01.07.2013]

Ruszyła nowa strefa 30 w Poznaniu. Czy faktycznie coś zmieni?

 

Dziś zaczyna obowiązywać poszerzona strefa 30 obejmująca centrum Poznania. Czy strefa uspokojonego ruchu zmieni coś w sytuacji drogowej? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przedstawiają najnowsze wyniki badań.

 

Dotychczas strefa wolnego ruchu obejmowała obszar ograniczany przez ul. Solną, Aleje Marcinkowskiego, Święty Marcin i aleję Niepodległości. Dziś granice przesuwają się jeszcze dalej, a wyznaczą je ulice: Pułaskiego, Roosevelta (na zachodzie), Matyi, Królowej Jadwigi (na południu), Jana Pawła II (na wschodzie), tory kolejowe i ulica Przepadek (na północy). – Chcieliśmy sprawdzić czy poszerzenie strefy ma szansę wpłynąć na prędkości pojazdów w centrum, które i tak nie należą do wysokich – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

 

Poza strefą tak samo wolno?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie zbadano średnie prędkości osiągane przez kierowców na ulicach okalających strefą i porównano je z prędkościami na ulicach, które dopiero dzisiaj staną się granicami strefy 30. Jak się okazało – trudno doszukiwać się między tymi dwoma grupami większych różnic. Na czterech zbadanych ulicach „starej strefy” średnia prędkość wynosi równe 30 km/h. Choć trzeba zauważyć, że na ul.Solnej oraz Al. Niepodległości kierowcy jadą nieco szybciej niż powinni. Z drugiej strony na ul. Św. Marcin i Alejach Marcinkowskiego zagęszczenie ruchu jest na tyle duże, że prędkościomierze wskazują wartości oscylujące wokół 20 km/h.

 

                                                     Jak jeździ się w strefie „30”?


Wybrana ulica/aleja


Średnia prędkość

ul. Solna

36 km/h

Al. Niepodległości

38 km/h

ul. Święty Marcin

25 km/h

Al. Marcinkowskiego

               21 km/h

                         Źródło: Korkowo.pl

 

 

Średnia prędkość pojazdów na wybranych ulicach, które od tej pory będą wyznaczać granice strefy wynosi 32 km/h. Można więc założyć, że są miejsca (np. okolice ulicy Roosevelta czy Matyi) gdzie wprowadzone ograniczenie nie zmieni nic, bo i tak będzie się jeździć tam wolno. Ograniczenie może natomiast mieć sens np. w okolicy ulicy Przepadek, bo na niej średnia prędkość pojazdów w godzinach szczytu wynosi 41 km/h.

 

 

                                      Jak jeździ się na ulicach które właśnie stały się częścią strefy?


Wybrana ulica/Aleja


Średnia prędkość

ul. Matyi

26 km/h

ul. Roosevelta

                    26 km/h

ul. Jana Pawła II

35 km/h

ul. Przepadek

41 km/h

                                  Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w Poznaniu w ostatnim tygodniu czerwca 2013 w godzinach szczytu: 6-9 oraz 16-18. Badaniu poddano ulice/aleje: Solną, Niepodległości (od ul. Solnej do al. Św. Marcin), Św. Marcin, Marcinkowskiego, Matyi, Roosevelta, Jana Pawła II, Przepadek.