117179
online
Policja
491
Inspekcja
169
Wypadek
1332
Informacja prasowa - Słuchasz głośno muzyki w aucie? Uważaj! ‹‹ powrót do listy raportów
[26.11.2013]

Słuchasz głośno muzyki w aucie? Uważaj!

 

Widok pojazdu, który przemierza ulice miast głośno dudniąc muzyką nie należy do rzadkości. Takie zachowanie budzi irytację wielu innych uczestników ruchu i może negatywnie wpłynąć na komfort podróżowania. Czy amatorzy głośnej muzyki za kółkiem zdają sobie sprawę, że mogą zostać ukarani?

 

Słuchanie radia albo ulubionej płyty podczas jazdy czyni podróż przyjemniejszą. Z tym zdaniem zgodzi się zapewne spora grupa zmotoryzowanych. Jednak, jeśli głośność muzyki powoduje, że słyszą ją wszyscy wokół to sprawa może przybrać nieciekawy obrót. Bardzo głośne słuchanie muzyki w samochodzie jest po prostu niekulturalne a nawet potencjalnie groźne dla bezpieczeństwa podróżujących.

 

Głośno znaczy drogo

Duża liczba decybeli może skutecznie odwrócić uwagę kierujących od sytuacji na drodzea to już prosta droga do spowodowania stłuczki czy wypadku. Czy głośna muzyka za kółkiem będzie skutkować mandatem? Sprawa nie jest prosta.Przepisy regulujące ruch drogowy nie zabraniają głośnego słuchania muzyki. Nie znaczy to jednak, że takie zachowanie jest całkowicie bezkarnewskazuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plHałas dobiegający z pojazdu może zakłócać spokój, porządek publiczny lub spoczynek nocny a to już jest przewinieniem opisanym w art. 51 kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara grzywny bądź ograniczenia wolności dodaje Florkowska.

 

Za co jeszcze kara?

Na baczności powinny mieć się też kierowcy, którzy nie umieją obchodzić się z odpadami i zamiast do kosza rzucają śmieci bezpośrednio na drogę. Za zaśmiecanie bądź zanieczyszczenie drogi publicznej grozi mandat w wysokości od 50 do nawet 200 zł. Zmotoryzowani powinni pamiętać, też aby nie korzystać z samochodu, który niszczy nawierzchnię drogi. W przeciwnym razie muszą liczyć się z mandatem opiewającym na sumę 300 zł.