96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Sopockie prędkości ‹‹ powrót do listy raportów
[15.01.2013]

Sopockie prędkości

 

Jak jeździ się po centrum Sopotu? Czy średnie prędkości w tym mieście należą do szczególnie wysokich? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Badaniu poddano obszar całego miasta podzielony na cztery sektory w zależności od ich odległości od centrum. Pomiarów dokonano w porannych i popołudniowych godzinach szczytu czyli wtedy, kiedy ulicami porusza się większość zmotoryzowanych.

 

W ścisłym centrum Sopotu (0-2 km) średnia prędkość pojazdów wynosi w godzinach szczytu 33 km/h. Dla porównania: w analogicznym obszarze średnia prędkość w Opolu wynosi ok. 35 km/h, w Płocku są to 32 km/h a w Lublinie 36 km/h. Warto zwrócić uwagę na średnie prędkości w Gdańsku – tam średnia szybkość w ścisłym centrum wynosi ok. 38 km/h. Sopockie centrum wydaje się być umiarkowanie przyjazne kierowcom.

 

W miarę oddalania się od centrum Sopotu średnie prędkości wzrastają. W odległości 2-5 km kierowcy poruszają się z szybkością oscylującą wokół 40 km/h. W odległości 5-10 oraz 10-15 średnie prędkości wynoszą odpowiednio 45 i 44 km/h.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w grudniu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.