121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Informacja prasowa - Spowolnienie na krakowskich drogach ‹‹ powrót do listy raportów
[11.06.2015]

Kraków zwalnia

Średnie prędkości na krakowskich drogach utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Prawie bez zmian w porównaniu do zeszłorocznego maja odnotowano w odległości 5 km i 15 km od centrum miasta, natomiast w promieniu do 2 km i do 10 km prędkość spadła o 2 km/h. W maju tego roku przez śródmieście kierowcy jechali ze średnią prędkością zaledwie 27 km/h (w grudniu ubiegłego roku było to ok. 28 km/h, a w maju 29 km/h). Widać więc powolny spadek średnich prędkości. Podobnie sytuacja wygląda w odległości do 10 km od centrum (w grudniu 2014 roku średnia prędkość wyniosła tam 48 km/h, a w maju – 49 km/h).

 

Powolna jazda po obrzeżach

Specjaliści z Korkowo.pl sprawdzili również, jak wyglądała sytuacja na krakowskich drogach
w maju w zależności od pory dnia i odległości od ścisłego centrum. W ślimaczym tempie przejeżdżało się przez śródmieście w godzinach popołudniowego szczytu. O 15.00 i 16.00 średnia prędkość na drogach w tamtym rejonie wynosiła zaledwie 25 km/h, natomiast najszybciej przez ścisłe centrum można było przejechać o godzinie 7.00 (o 4 km/h). Dużo lepiej sytuacja przedstawiała się w promieniu do 5 km od śródmieścia. Mimo małej odległości od zakorkowanego centrum, kierowcy rozpędzali się tu średnio już nawet do 40 km/h o godzinie 11.00 i 12.00. Na obrzeżach miasta, w odległości 10 i 15 km od śródmieścia, prędkość na drogach wyglądała podobnie. Samochody mogły rozpędzić się bardziej, chociaż maksymalną prędkość dla obszaru zabudowanego udało się kierowcom osiągnąć jedynie między godziną 9.00 i 10.00 na najdalszych krańcach miasta.

 

Jeśli krakowscy kierowcy już przyzwyczaili się do sytuacji drogowej w swoim mieście, nie powinni mieć wielu powodów do narzekań. Średnia prędkość w całym Krakowie co prawda spadła, ale ten spadek nie powinien być mocno odczuwalny. Niemiło zaskoczeni mogą być kierowcy będącyw mieście gościnnie, szczególnie z sytuacji na obrzeżach miast. Nieczęsto się zdarza, że w tak dużej odległości od centrum kierowcy zmuszeni są do bardzo powolnej jazdy.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Łodzi w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--

Dystrybucja materiałów:

Monika Filipowicz


media@creandi.p
l

tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. krknews.pl