121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Informacja prasowa - Średnie miasta – średnie prędkości? ‹‹ powrót do listy raportów
[27.01.2015]

W najnowszym badaniu portalu Korkowo.pl specjaliści postanowili sprawdzić średnie prędkości w 5 miastach Polski do 400 tysięcy mieszkańców. Okazuje się, że średnie prędkości w mieście... odpowiadają do jego wielkości.

 

W badaniu sprawdzono prędkość z jaką poruszają się kierowcy po Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Szczecinie. Korki są tutaj mniejsze, a prędkości zdecydowanie wyższe niż we Wrocławiu czy Poznaniu. W badaniu wyniki porównano z najwolniejszymi ośrodkami w kraju – jeśli nienawidzisz korków, zamieszkaj w mniejszym mieście!

 

Zimą średniacy przyspieszają

Centra miast poddanych badaniu są od 4 do 17 km/h szybsze niż najwolniejsze miasto w Polsce – Wrocław. Największa różnica pojawia się w porównaniu Katowic i Wrocławia. W Katowicach średnie prędkość w ścisłym centrum wynosi aż 45 km/h, natomiast we Wrocławiu standardowe średnie prędkości oscylują w okolicy 28 km/h. Drugim szybkim miastem wśród średniaków jest Gdańsk, gdzie kierowcy poruszają się po centrum z prędkością niecałych 40 km/h. W Bydgoszczy i Lublinie zmotoryzowani pojadą z prędkością około 35 km/h. Najwolniejszym centrum może „pochwalić” się Szczecin, gdzie średnia prędkość nie przekracza 32 km/h

 

Średnie prędkości w wybranych miastach w styczniu 2015r. (km/h)

 

Źródło: Korkowo.pl                    

 

Czym spowodowana jest tak duża różnica w prędkościach? – Różnice wynikają oczywiście z liczby samochodów na drogach i wielkości miast. Na śląsku obserwujemy rozłożenie ruchu ulicznego na wiele mniejszych miast, skupionych wokół głównego ośrodka – Katowic. Może to być jednym z powodów dla tak wysokiej średniej prędkości w tym mieście. Pozostałe czynniki to oczywiście stan dróg oraz organizacja ruchu, tj. sygnalizacja świetlna, system ITS, obecność tramwajów na drogach – mówi Kinga Przybysz z portalu Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych polskich miastach w wybranych dniach stycznia 2015 roku.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-116

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. express.bydgoski.pl
  2. dziennikwschodni.pl
  3. enjoybydgoszcz.pl