114417
online
Policja
490
Inspekcja
143
Wypadek
1247
Informacja prasowa - Strefa zamieszkania - przeczytaj zanim tam wjedziesz ‹‹ powrót do listy raportów
[20.02.2014]

Strefa zamieszkania – przeczytaj zanim tam wjedziesz

 

Jakie są obowiązki kierowcy, który wjeżdża w strefę zamieszkania? Czy ma on tam jakieś uprawnienia? Przeczytaj, aby później powrócić z tego miejsca bez mandatu.

 

Początek i koniec strefy zamieszkania wyznaczają charakterystyczne szerokie znaki schematycznie przedstawiające domek, pojazd oraz dwie grające w piłkę postacie na tle. Znak ten dobrze oddaje sedno przekazu: – Strefa zamieszkania to obszar, który wyznacza się zwykle na miejskich osiedlach w celu zwiększenia bezpieczeństwa ich mieszkańców – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Strefa ogranicza prawa kierowców dając jednocześnie pieszym dużą swobodę ruchu – dodaje Florkowska.

 

Raj dla pieszych?

Strefa jest w zasadzie rodzajem enklawy, w której pieszy ma zawsze pierwszeństwo i może korzystać z całej szerokości drogi. Oznacza to, że pieszy ma prawo do spacerowania środkiem jezdni – kierowcy muszą się do niego dostosować. W przeciwieństwie do innych terenów w strefie zamieszkania dzieci poniżej 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej. Kierowcom kłopoty sprawiać może newralgiczna kwestia parkowania. W strefie tego rodzaju postój pojazdu możliwy jest tylko w wyznaczonych ku temu miejscach. Parkowanie w nieodpowiednim miejscu może skończyć się np. nałożeniem blokady na koła lub nawet odholowaniem (oczywiście na koszt właściciela).

 

Zwolnij i ustępuj

Co z prędkością? Strefa zamieszkania ogranicza ją do 20 km/h przy czym na jezdni można spodziewać się też wielu progów zwalniających. Zachowanie takiej bądź nawet niższej prędkości jest konieczne ze względów bezpieczeństwa – skoro piesi mają pierwszeństwo, to kierowca musi mieć czas aby zdążyć im go ustąpić. Warto pamiętać też, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania kierowca występuje w roli włączającego się do ruchu co znów oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom drogi.

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. mojafirma.infor.pl
  2. motofakty.pl
  3. moto.wp.pl