11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Studenci powodują korki? ‹‹ powrót do listy raportów
[22.10.2013]

Studenci powodują korki?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przebadali największe polskie miasta, by sprawdzić, czy studencki powrót z wakacji wpłynął na ruch samochodowy. Czy liczba korków wzrosła? Czego mogą spodziewać się kierowcy w najbliższych tygodniach? Prezentujemy najnowsze dane.

 

Można powiedzieć, że wakacje kończą się dopiero w październiku – wtedy do miast napływają studenci i osoby, które wracają z nieco późniejszych wakacji. Efekt? Na drogach pojawiają się zmotoryzowani pracownicy, żacy a czasem i uczniowie. Intensywniej kursuje też komunikacja miejska. Czy kierowcy są skazani na stanie w korkach i pogorszenie sytuacji drogowej? Według badań specjalistów z serwisu Korkowo.pl przyjście października spowodowało spadek średnich prędkości nawet o 10%.

 

W dół, ale umiarkowanie

Przebadaliśmy sytuację drogową w sześciu dużych, polskich miastach zarówno w trakcie trwania wakacji, jak i po ich definitywnym zakończeniu, czyli w październiku – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – We wszystkich miastach zaobserwowaliśmy spadek średnich prędkości wynoszący od 1 do 3 km/h – zdradza Florkowska. Największe spadki prędkości wynoszące 10% odnotowano w Krakowie i Łodzi, zaś najmniejszy 3-procentowy spadek zaobserwowano w Poznaniu. Na szybką poprawę tych wartości trudno liczyć – przed kierowcami jeszcze okres zimowy i perspektywa zaśnieżonych dróg, które dodatkowo utrudnią płynną jazdę. Pocieszeniem dla zmotoryzowanych może być fakt, że na razie odnotowane spadki prędkości nie osiągnęły wielkich rozmiarów.

 

 

 

Średnie prędkości w polskich miastach – według miesiąca

 

 

Miasto

 

 

Sierpień

 

Październik

 

Różnica

 

Warszawa

 

 

35 km/h

 

33 km/h

 

2 km/h

 

Poznań

 

 

31 km/h

 

30 km/h

 

1 km/h

 

Kraków

 

 

31 km/h

 

 

28 km/h

 

3 km/h

 

Łódź

 

 

32 km/h

 

29 km/h

 

3 km/h

 

Wrocław

 

 

30 km/h

 

28 km/h

 

2 km/h

 

Gdańsk

 

 

34 km/h

 

32 km/h

 

2 km/h

 

                                                                                                                       źródło: Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po badanych miastach w odległości 0-5 km od centrum, w dniach 5-10 sierpnia oraz 5-10 października 2013.