31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Sześćdziesiątką po Inowrocławiu? ‹‹ powrót do listy raportów
[15.02.2013]

Sześćdziesiątką po Inowrocławiu?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się inowrocławskim ulicom. Czy kierowcy w centrum bardzo odczuwają poranne i popołudniowe godziny szczytu?

 

Pomiaru średnich prędkości osiąganych przez kierowców dokonano w trakcie trwania największego natężania ruchu, tj między godziną 6 a 9 rano oraz 16 a 18 po południu. Aby uzyskać najbardziej użyteczne dane obszar Inowrocławia został podzielony na trzy części oddalone od centrum miasta odpowiednio o 2, 5 oraz 10 kilometrów.

 

Co się okazało? W przypadku Inowrocławia sprawdziła się stara zasada mówiąca o tym, że im dalej od centrum miasta, tym większe wartości wskazują prędkościomierze. Dlatego też w odległości 0-2 kilometrów od centrum kierowcy poruszają się ze średnią prędkością wynoszącą 35 km/h. W porównaniu z innymi miastami wypada całkiem dobrze lub przynajmniej przeciętnie (Szczecin – 32 km/h, Płock – 32 km/h, Lublin 26 km/h). Należy jednak pamiętać także o innej prawidłowości – im większe miasto, tym mniejsze średnie prędkości w jego centrum.

 

W odległości 2-5 kilometrów w centrum miasta średnia szybkość z jaką poruszają samochody wynosi 49 km/h. Jeszcze lepiej jest w odległości 5 do 10 km/h, tam kierowcy osiągają szybkość oscylującą w granicach 58 km/h.

 

 

 

                                                                         Tabela1. Średnia prędkość w Inowrocławiu

Odległość od centrum

Średnia prędkość

0-2 km

35 km/h

2-5 km

49 km/h

5-10 km

58 km/h

                                                                                                                              źródło: Korkowo.pl

 

 


 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w styczniu i lutym 2013. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.