31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Sztuczki na A2 – komu się opłacają? ‹‹ powrót do listy raportów
[28.03.2013]

Sztuczki na A2 – komu się opłacają?

 

Budowa autostrad idzie nam ze zmiennym szczęściem: raczej wolno niż szybciej, raczej drożej niż taniej. Autostrady kuszą kierowców szybkim dojazdem do celu w komfortowych warunkach. Przejazd nimi wiąże się jednak najczęściej z dodatkowymi kosztami. Czy opłaca się z nich korzystać? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili to na przykładzie autostrady A2.

 

Chcieliśmy aby nasze badanie odzwierciadlało jak najbardziej realne dylematy kierowców – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Dlatego zdecydowaliśmy, że naszym modelowym przykładem będzie trasa między Poznaniem a Olsztynem. To na tyle długi odcinek, że można było dokonać ciekawych porównań – uważa Florkowska.

 

+ 200 kilometrów

Zespól serwisu Korkowo.pl zmierzył ile czasu zajmuje pokonanie trasy Poznań – Olsztyn w dwóch wariantach. Pierwszy z nich prowadził przez drogi krajowe (a więc przez Kruszwicę – Toruń – Brodnicę – Ostródę). Wariant drugi przebiegał przez fragment autostrady A2 (Poznań - Warszawa) a potem prowadził drogami krajowymi (przez Płońsk i Mławę). Jak się okazało przejazd z autostradą trwa pół godziny krócej niż przejazd samymi drogami krajowymi. Ale to nie wszystko. Jadąc autostradą kierowcy pokonują o prawie 200 kilometrów więcej! Ich średnia prędkość jest zatem dużo wyższa: wynosi ok. 93 km/h w porównaniu do 56 km/h osiąganych przez kierowców poruszających się tylko drogami krajowymi.

 

Gdzie zostawisz pieniądze?

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przejazd przez A2 na odcinku Poznań - Warszawa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sytuację komplikuje nieco fakt, że A2 ma różnych zarządców. Odcinek na linii Poznań – Konin należy do Autostrady Wielkopolskiej. Pokonuje się na nim dwie bramki, na każdej zostawiając 15 zł (razem 30 zł). Dalej przychodzi kolej na odcinek Konin-Stryków. Koszt przejazdu wynosi tam ok. 10 złotych. Trzeci odcinek na linii Stryków – Warszawa jest jeszcze (ku uciesze kierowców) darmowy. Reasumując: przejazd
z Poznania do Olsztyna z wykorzystaniem autostrady kosztuje dodatkowe 40 złotych i to w jedną stronę.

 

Tu opłata a tam benzyna

Wyniki badań komentuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Trudno jednoznacznie ocenić, który wariant jest korzystniejszy. Podróż drogami krajowymi jest darmowa, może jednak wiązać się z większym spalaniem benzyny na trasie i mniejszym komfortem jazdy. Korzystanie z autostrad jest dosyć kosztowne, ale wygodne i ekonomiczne czasowo – tłumaczy Florkowska. Co pozostaje zatem zmotoryzowanym? Najlepiej przed udaniem się w trasę sprawdzić, który wariant podróży jest w naszym przypadku korzystniejszy. Na mapie serwisu Korkowo.pl kierowcy mogą od razu wyznaczyć sobie dwa warianty tras – polecaną i najszybszą. Ostateczna decyzja należy jednak do nich.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach w marcu 2013.