123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Szybciej do stolicy mimo EURO ‹‹ powrót do listy raportów
[28.06.2012]

Szybciej do stolicy mimo EURO

 
Kierowcy zmierzający z Poznania do Warszawy mają do pokonania ok. 308 km drogi prowadzącej przez sam środek Polski. Wbrew wcześniejszym obawom rozgrywki EURO 2012 nie wydłużyły czasu przejazdu między tymi dwoma Miastami-Gospodarzami. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak EURO 2012 wpłynęło na czas podroży z Poznania do stolicy.
 
W maju, kiedy przygotowania do Mistrzostw Europy weszły w finałową fazę, trasę Poznań – Warszawa można było pokonać średnio w ok. 4 godz. i 1 min. Miesiąc później, już w czasie trwania rozgrywek, tę samą drogę kierowcy pokonywali w ok. 3 godz. i 53 minuty. Wynika z tego, że w czerwcu czas przejazdu między Poznaniem a Warszawą był, w porównaniu z majem, krótszy średnio o 8 minut. To mało odczuwalna różnica, ale taki wynik sugeruje, że ani rozgrywane mecze, ani podróżujący kibice nie spowodowali większych trudności w poruszaniu na drogach.
 
 
 
Różnicę między majem a czerwcem widać także, jeżeli spojrzymy na średnią prędkość z jaką pokonywano wtedy trasę PoznańWarszawa. W maju kierowcy przejeżdżali ze średnią prędkością ok. 77 km/h. W czerwcu zaś, prędkość wynosiła ok. 79 km/h. Jak się okazuję EURO 2012, przynajmniej na trasie PoznańWarszawa, sprzyja zmotoryzowanym pozwalając im na szybszą i krótszą podróż.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w maju i czerwcu 2012.