11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Szybciej w Wszystkich Świętych? ‹‹ powrót do listy raportów
[05.11.2012]

Szybciej w Wszystkich Świętych?

 

W ostatni weekend poznaniacy ruszyli na miejskie cmentarze. Zwiększony ruch na drodze i deszczowa pogoda dały się we znaki niejednemu kierowcy. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali jak święta wpłynęły na przejezdność ulic okalających cmentarze.

 

Było szybciej...

Analizie poddano drogi dojazdowe do dwóch największych poznańskich cmentarzy położonych na Junikowie i na Miłostowie. Co zaskakujące, świąteczny weekend nie zwolnił ruchu na wszystkich badanych ulicach. Wręcz przeciwnie. Na ulicy Grunwaldzkiej ruch (w stosunku do ostatniego tygodnia października) przyspieszył. Między 1 a 4 listopada kierowcy pokonywali tę ulicę z szybkością ok 39 km/h. Analogiczna sytuacja miała miejsce na ulicach Bałtyckiej i Gdyńskiej. W czasie długiego weekendu kierowcy przemierzali ulicę Bałtycką z prędkością 46 km/h (czyli o 3 km/h szybciej niż w październiku). Po ulicy Gdyńskiej zmotoryzowani jeździli z średnią szybkością oscylującą wokół 42 km/h (w relacji do października oznacza to przyrost prędkości o ok. 9km/h).

 

...choć nie zawsze

Mniej szczęścia mieli ci, którzy na cmentarze jechali ulicami Cmentarną, Malwową a także Warszawską. Na ulicy Cmentarnej średnia prędkość pojazdów w trakcie weekendu oscylowała wokół 22 km/h i była aż o 16 km/h mniejsza niż w październiku. Na ulicy Malwowej zanotowano niewielki spadek prędkości z 40 do 39 km/h. Natomiast na ulicy Warszawskiej średnia prędkość w porównaniu z październikiem spadła o 7 km/h do 47 km/h.

Wyniki badań wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl: W tym roku Święto Zmarłych i Zaduszki wydłużyły nam weekend. W rezultacie, ruch wokół cmentarzy rozłożył się na cztery a nie dwa dni, dlatego sytuacja na drogach nie wyglądała dramatycznie. Warto zwrócić też uwagę, że zmianie uległa organizacja ruchu mająca usprawnić dojazd na cmentarze. Nie bez znaczenia był też fakt, że część osób skorzystała z w tych dniach z komunikacji miejskiej.

 

 

                                                     Tabela 1. Prędkości na ulicach dojazdowych na Junikowo


Nazwa ulicy


Październik


1-4 Listopada

Grunwaldzka*

34 km/h

39 km/h

Cmentarna

38 km/h

22 km/h

Malwowa

40 km/h

39 km/h

                                                                                                  Źródło: Korkowo.pl

                                                      *do ul. Wołczyńskiej

 

 

                                                     Tabela 2. Prędkości na ulicach dojazdowych na Miłostowo


Nazwa ulicy


Październik


1-4 Listopada

Warszawska

54 km/h

47 km/h

Bałtycka

43 km/h

46 km/h

Gdyńska*

33 km/h

42 km/h

                                                                                                Źródło: Korkowo.pl

                                                       *do ul. Poznańskiej

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 19:00 w dniach 22.10.2012-28.10.2012 oraz 01.11.2012-04.11.2012.